İngiliz seyyah John Sanderson'ın Seyahatnâmesi (1584 - 1602): Türkçe çeviri ve İstanbul gözlemlerinin değerlendirilmesi
The Travelbook of the traveler John Sanderson (1584 - 1602): Turkish translation and appraiseing of observation about Istanbul
  1. Tez No: 391435
  2. Yazar: AYŞE ÖZGE ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tez, Levant Kumpanyası ticarî temsilcilerinden biri olan John Sanderson'ın“The Travels of John Sanderson in the Levant 1584-1602”isimli seyahatnâmesini ve seyahatnâme ışığında Sanderson'ın İstanbul gözlemlerini ele almaktadır. Sanderson'ın seyahatlerinin Sultan III. Murad ve Sultan III. Mehmed dönemlerine denk gelmesinden ötürü, bilhassa bu dönemdeki Osmanlı-İngiliz münasebetleri üzerinde durulmuştur. Elinizdeki tez, aslına sadık kalmak çabası ile Türkçeye yeni kazandırılmış olan“John Sanderson'ın Seyahatleri”metniyle, öncelikle XVI. yüzyılın son çeyreğinde Osmanlı-İngiliz münasebetleri konusunda çalışacak araştırmacılara katkı sağlamak amacını taşımaktadır. Ayrıca geniş bir coğrafyayı içine alan seyahatnâmeden kültür, toplum, iktisat ve din tarihi çalışmaları açısından da faydalanılması mümkündür. Giriş bölümünde, Sanderson'ın seyahatnâmesine tarihî bir zemin oluşturması bakımından Sultan III. Murad ve Sultan III. Mehmed dönemlerinin öne çıkan siyasî olayları ele alınmış ve seyahatnâmenin Türkçeye çevrilmesinde uygulanan yöntem ve karşılaşılan zorlukların çözümlenmesi açıklanmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde, özellikle 1574 ve 1603 yılları arasında kalan zaman dilimi incelenmek suretiyle, Osmanlı-İngiliz münasebetlerinin başlaması ve gelişmesi ele alınmıştır. İkinci bölümde John Sanderson'ın hayatı, otobiyografisinden faydalanılarak ifade edilmiş ve Levant Kumpanyası'nın tanıtılması amaçlanmıştır. Üçüncü bölümde ise, John Sanderson'ın seyahatnâmesinin içeriği, üslubu ve önemine değinilmiştir. Bu bölümde seyahatnâmenin Türkçesi yer almaktadır ve son olarak John Sanderson'ın İstanbul gözlemlerinin değerlendirilmesine gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the travel book of John Sanderson, one of the commercial representatives of the Levant Company, namely“The Travels of John Sanderson in the Levant 1584-1602”and his Istanbul observations in light of his travel book. Due to the fact that Sanderson's travels coincide with reigns of Murad III and Mehmed III, we particularly discourse Ottoman-English relations of the same period. The thesis primarily aims to contribute to researchers whom will be studying the Ottoman-English relations at the last quarter of XVI. century thanks to“The Travels of John Sanderson”text, which has been recently brought into Turkish language with efforts to stick to its original. Additionally, this travel book, which covers a wide geography, can be beneficial from cultural, social, economic and religions history aspects. In prologue, the prominent political events of the reigns of Murad III and Mehmed III are discussed to compose a historical ground to Sanderson's travel book and it is aimed to explain the method used and solutions of the challenges faced during the translation of the travel book into Turkish. The first chapter of the thesis covers the beginning and development of Ottoman-English relations by analysing the 1574–1603 period. The second chapter of the thesis explains Sanderson's biography by utilizing his autobiography and aims to introduce the Levant Company. The content, turn of phrase and importance of Sanderson's travel book are mentioned in the third chapter of the thesis. This chapter includes the Turkish translation of the travel book and finally it is endeavored to interpret Sanderson's observations about Istanbul.