Divân-ı Abdülaziz Âsım Efendi: İnceleme-metin
The Divan of Abdulaziz Âsım Efendi: Analysis - text
- Tez No: 391454
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜZELYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 383
Özet
Bu çalışmada, XIX. yüzyılın başlarında Bağdat'ta doğan ve aynı yüzyılın sonlarına doğru İstanbul'da vefat eden Abdülaziz Âsım Efendi'nin Farsça divanı incelenmiştir. Divanın edisyon kritikli metni hazırlanırken Millet Kütüphanesi'nde bulunan tek yazma nüshadan faydalanılmıştır. Abdülaziz Âsım Efendi'nin divanı kasideler, gazeller, kıt'alar, nazımlar, mesneviler, müfredler, tahmisler ve rubailerden oluşmaktadır. Çalışma, bir giriş ile üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, Abdülaziz Âsım Efendi'nin yaşadığı dönemde Osmanlı Devleti'nin siyasi ve edebî durumuna genel bir bakış; ikinci bölüm, Abdülaziz Âsım Efendi'nin hayatı, edebi kişiliği, eserleri ve Farsça divanının incelenmesi; üçüncü bölüm, Abdülaziz Âsım Efendi'nin Farsça divanının edisyon kritikli metnidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Persian Divan of Abdulaziz Asım Efendi who was born in Baghdad at the beginning of XIX. Century and died in Istanbul towards the end of the same century. In preparation of the critical edition text the single copy of the Divan in the Library of Millet was utilized. The Divan of Abdulaziz Asım Efendi consist of qasida, ghazel, kit'a, nazim, mathnawi, mofred, tahmis and rubai. This study consists of three parts including the introduction. The first part is an overview of the Ottoman State's political and literary conditions it the time when Abdulaziz Asım Efendi lived; the second part is a study of Abdulaziz Asım Efendi's life, literary personality, works and Persian works; the third part is the critical edition text of Abdulaziz Asım Efendi's Persian Divan.