Kent estetiğini koruma amaçlı idari kolluk yetkisi
Aestetic purpose in the use of administrative police power
- Tez No: 391477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKŞAH YASİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışma kapsamında, hukukun kent estetiğini gerçekleştirme araçları ve özelde estetik kolluk faaliyeti üzerinde durulmuştur. Yalnız başına estetiği koruma ve gerçekleştirme amacının, idari kolluk faaliyetinin gerçekleştirilmesinde meşru bir temel oluşturup oluşturamayacağı tartışılmıştır. Estetik motivasyonlu yasama işlemleri ile idari eylem ve işlemlerin temel hak ve özgürlüklere olan çatışma noktaları incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken, çeşitli ülke örnekleri, mevzuat hükümleri ve mahkeme kararlarına yer verilerek konu aydınlatılmaya ve derinlemesine irdelenmeye çalışılmıştır. Kent estetik kurullarının faaliyetleri, çalışma kapsamında incelenen diğer bir meseledir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this work, the legal instruments for the protection of urban aesthetics are examined with particular attention to use of administrative police power. The thesis examines whether aesthetic considerations alone can be a sufficient end for the exercise of administrative police power in Turkish Administrative Law or not. Discusses several Turkish and foreign acts, by-laws and other regulations that govern the urban aesthetics, how those laws have been interpreted, how aesthetic control relates to rights and freedoms. The actions of architectural review boards are also discussed.