Gender Identity and the Function of Art in John Fowles's The Magus and The French Lieutenant's Woman
John Fowles'un Büyücü ve Fransız Teğmen'in Kadını adlı romanlarında cinsel kimlik ve sanatın işlevi
  1. Tez No: 391478
  2. Yazar: CAHİT BAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ŞAVKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezin amacı John Fowles'un Büyücü ve Fransız Teğmen'in Kadını adlı eserlerinde sanatın işlevini varoluşçu terminoloji bağlamında incelemektir. Bu çalışma Fowles'un yaşam ve sanatın ayrılamazlığı temasına odaklanır ve her iki eserin erkek karakterlerinin, Nicholas ve Charles'ın, benlik kavramlarını yeniden tanımlamaları için sanat yoluyla nasıl bir eğitim sürecine yönlendirildiklerini ortaya çıkarmaya çalışır. Çalışma Nicholas ve Charles'ın, gerçeklikten uzak yaşamlar sürdürmek yerine, benlik veya kendini gerçekleştirme arayışlarında bir üst gerçeklik algısına erişebilecekleri ve kendi varoluşlarını yaratabileceklerini ortaya koymayı amaçlar. Bu süreçte, özgün bir benlik oluşturmak için sanatın oynadığı önemli role ışık tutmak amacıyla çeşitli sanat eserlerine yapılan göndermeler derinlemesine analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to explore the function of art in John Fowles's The Magus and The French Lieutenant's Woman in relation with existential terminology. It focuses on Fowles's inseparability of life and art theme and tries to disclose how the male characters of both novels, Nicholas and Charles, are directed towards a process of education through art in order to redefine their notions of self. The study aims to manifest that Nicholas and Charles can achieve a higher sense of reality and create their own existences in their search for selfhood or self- realization instead of leading inauthentic lives. In this process,the references to various art forms have been analyzed in depth to articulate the significant role art plays to create a new authentic identity.