Yabancı dil olarak Rusça öğretiminde özgün görsel-işitsel materyallerin dinleme becerisine etkisi
The impact of authentic video materials on listening skills in teaching Russian as a foreign language
- Tez No: 391479
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN OLCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Western Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı, özgün görsel-işitsel materyallerin kullanımının öğrencilerin dinleme becerilerine etkisini ortaya koymaktır. Tek grup öntest-sontest deneme modeline göre yapılan bu deneysel çalışma, İstanbul Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı 2. sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Çalışma grubu 25 öğrenciden oluşmuştur. Deneyin uygulama aşamasında iki bölümden oluşan bir dinleme etkinliği düzenlenmiştir. Etkinliğin birinci bölümünde sunulan görsel-işitsel materyalin yalnızca sesi verilmiş, ikinci bölümünde ise hem sesi hem de görüntüsü verilmiştir. Deney boyunca, geçerliliği ve güvenilirliği test edilmiş bir Dinlediğini Anlama Ölçme Aracı kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, yabancı dil olarak Rusça derslerinde yapılan dinleme etkinliklerinde özgün görsel-işitsel materyal kullanımının, öğrencilerin dinleme becerilerini işitsel materyal kullanımına göre daha olumlu yönde etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define the effect of using authentic video materials on the listening skills in Russian as a foreign language. The research study, which was conducted according to the single group pretest-posttest design, was carried out on the second-year students at Russian Language and Literature Department of Istanbul University. The group consisted of 25 students. In the implementation phase of the research a two-part listening activity was carried out. During the first part of the activity only the sound of the authentic video material was presented and during the second part both the sound and the image of the video material were presented. During this study a measuring instrument for listening comprehension skills, whose validity and reliability tests had been made, was applied. As the result of the study, it was proven that video materials used for listening activities in the classes of Russian as a Foreign Language have better effects on the development of the skills in listening comprehension than audio materials do.