Hasan el-Bennâ'nın hayatı ve tefsir anlayışı
The life of Hasan al-Banna and his understanding of tafsir (Exegeses) of Quran
- Tez No: 391556
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, Hasan el-Bennâ'yı ve çalışmalarını incelemektedir. Siyasi ve sosyal amaçları olan 'İhvanı Müslimin' adlı teşkilatın kurulmasına öncülük eden Hasan el-Bennâ'nın tanıtımı ve tefsir anlayışı çalışmanın temel amacıdır. Çalışma ile Hasan el-Bennâ'nın Mısır'da, siyasi, sosyal ve dini hizmetler ağırlıklı olmak üzere faaliyetlerde bulunduğu tespit edilmiştir. Bu faaliyetlerinde, Hasan el-Bennâ'nın Kur'an ve sünnet metinlerinden yoğun bir şekilde yararlandığı belirlenmiştir. Hasan el-Bennâ'nın tefsirlerinde, bütüncül yaklaşım ve rivayet metodunu kullandığı ortaya konulmuştur. Başka bir ifade ile ayetlerin diğer ayetlerle açıklandığı; hadis ve sahabe görüşleri gibi rivayet malzemeleri ile de yorumlar ve açıklamaların desteklendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the life and the works of Hasan al-Banna who was a pioneering leader of the“Muslim Brotherhood”organization which has political and social goals. The research aims, in particular, to find out his approach to the exegeses of Quran. The study has showed that Hasan al-Banna actively participated in political, social and religious activities in Egypt, quoting religious texts such as Quran and Sunna. It has revealed that he used the methodology of total approach and rivayat (narration) in his tafsirs. In other words, he explained Quranic verses by other verses and intensively used the Sunna and the views of the Sahabe (the companions of the Prophet) etc in his commentaries.