Medyada insan-doğa ilişkisi: Survivor örneğinde 'Vahşi doğa' tasviri
The relation between human and nature in the context of description of 'Wild' in Survivor
  1. Tez No: 391594
  2. Yazar: EBUBEKİR AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, bir reality show olan Survivor'daki doğa anlatısının eleştirel bir incelemesi yapılmıştır. Gerçekliğin dolayımsız biçimde yansıtıldığının öne sürüldüğü reality show'lardan biri olan Survivor programında,“gerçeklik”bağlamında doğanın nasıl sunulduğu çalışmanın odağındadır. Survivor'da, doğa, olduğu gibi mi yansıtılmaktadır, yoksa yeniden mi kurulmaktadır? Bu soruların derinleştirildiği çalışmada, ilkin, reality show ve gerçeklik ilişkisi, devamla da insan-doğa ilişkisi bağlamında reality show konusu incelenmiştir. Survivor'daki doğa sunumuna, doğanın ve insanın doğa ile ilişkisinin medyada nasıl temsil bulduğuna bakılan çalışmada, Survivor isimli programın ilk adı olan“Expedition Robinson”un gönderme yaptığı Daniel Defoe'nun Robinson Crusoe adlı romanının hikayesi ile Survivor'ınki karşılaştırmalı olarak ele alınırken; iki anlatıdaki koşutluklar bağlamında, doğanın ve insan-doğa ilişkisinin nasıl resmedildiği incelenmiştir. Çalışmada temel vurgu, medyadaki“doğa”sunumunun modern doğa anlayışıyla örtüştüğü ve Survivor'ın da bu modern doğa anlayışının temsil bulduğu bir“başyapıt”olduğu üzerine olmuştur. İncelemenin sonunda, Survivor'da doğanın“vahşi”,“ehlileştirilmiş”ve“insan dışı”olarak tasarlandığı görülmüş; böylece de araçsallaştırıldığı, homojenleştirildiği, nihayetinde de radikal bir dışlamaya maruz kaldığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has concentrated on the critical analysis of nature discourse in Survivor as a reality show. The main focus is on how the nature is reflected in relation to“reality”in the programme of Survivor, which is considered as one of the reality shows reflecting the“reality”directly. Is nature directly reflected in Survivor or is it re- constructed? In this study in which these questions have been scrutinized profoundly, the relationship of reality show with“reality”and the reality show along with person-nature relationship have also been examined. This study examines the presentation of nature in Survivor and questions how the relationship of nature and person with nature has been represented in media. The story of Survivor has been compared with the story of Daniel Defoe's novel entitled Robin Crusoe, which is referred through“Expedition Robinson”as the first name of the program of Survivor. Accordingly, in relation to the parallelism between these two narrations, the relationship between nature and person-nature has been examined. The main emphasis in this study is the fact that the presentation of“nature”in media coincides with the perception of modern nature and the Survivor is a“masterpiece”in which this modern nature perception is represented. This study has concluded that the nature is designed as“wild”,“tamed”and“non-human”in Survivor and in this respect, it revealed that“nature”has been instrumentalized, homogenized, and finally subjected to a radical exclusion.