Dijital kültür bağlamında geleneksel ekolojik bilgi ve coğrafi işaretli ürünlerin değerlendirilmesi
Evaluation of traditional ecological knowledge and geographically marked products in the context of digital culture
  1. Tez No: 945840
  2. Yazar: ÖZLEM AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Kültür insan ve doğa etkileşimleri sonucunda oluşmuş canlı, dinamik bir yapıdır. Bu yapı içerisinde meydana getirilen maddi ve manevi bütün yaratmalar geleneksel (ekolojik) bilgi sayesinde meydana gelmiştir. Geleneksel yaşam ve geleneksel ekolojik bilgi kaynaklı üretilmiş coğrafi işaretli ürünler, üretildikleri ilk andan günümüze kadar farklı bağlamlarda ve farklı aktarım biçimlerinde yerel halk tarafından üretilmekte ve tüketiciye ulaşmaktadır. 21. Yüzyılın bilgi teknolojileri çağı olması sebebiyle kültürel ve geleneksel yaşamda dijitalleşmenin etkileri görülmektedir. Bu bağlamda coğrafi işaretli geleneksel ürünlerin üretim, satış, aktarım ve tanıtım süreçleri geleneksel bağlam haricinde dijital bağlamda da yapılır hâle gelmiştir. Bu çalışmada dijital kültür bağlamında geleneksel ekolojik bilgi ve ürünleri değerlendirilecek olup, örneklem alanı coğrafi işaretli ürünler olacaktır. Çalışmanın birinci bölümünde, dijital kültür, geleneksel ekolojik bilgi, geleneksel ürün, coğrafi işaret, kültür ekonomisi gibi temel kavramlar ele alınacak ve bu alanla ilgili daha önce yapılmış araştırmalar incelenecektir. Çalışmanın ikinci bölümünde Türkiye'de coğrafi işaretlenmiş geleneksel ürünler konusuna değinilecek olup, kent kimliği, kent imgesi ve kent markası oluşturmada coğrafi işaretlerin etkisi; kültür turizmi ve coğrafi işaret ilişkisi; coğrafi işaretlerin eski ve yeni medya araçlarında sunumu gibi konulara değinilecektir. Çalışmanın üçüncü bölümünde dijital kültür bağlamında geleneksel ekolojik bilgi ve ürünlerinin incelemesi yapılacaktır. Geleneksel ekolojik bilgi ve ürünlerin internet siteleri ve sosyal medya uygulamaları gibi hangi bağlamlarda, nasıl bulunduğu; söz konusu bilgi ve ürünleri kimlerin ürettiği, kimlerin bu ürünleri talep edip tükettiği ve tüketiciye ürünlerin nasıl ulaştığı; hangi coğrafi işaretli ürünlerin yer aldığı ve bu ürünlerin dijital bağlamda nasıl bir yapıya sahip olduğu gibi sorular cevaplanacaktır. Çalışmanın son bölümünde ise halkbiliminin yöntem ve yaklaşımlarından olan işlevsel çözümleme yöntemi kullanılarak dijital kültür bağlamındaki geleneksel ekolojik bilgi ve ürünlerin kültürel, ekonomik, sağlık ve eğitim boyutlarındaki işlevleri çözümlenecektir.
Özet (Çeviri)
Culture is a living, dynamic structure formed as a result of human and nature interactions. All material and immaterial creations created within this structure have come into being thanks to traditional (ecological) knowledge. Geographically marked products, which are produced based on traditional life and traditional ecological knowledge, are produced by local people in different contexts and in different forms of transmission from the first moment they are produced to the present day and reach the consumer. Since the 21st century is the age of information technologies, the effects of digitalization are seen in cultural and traditional life. In this context, the production, sales, transfer and promotion processes of traditional products with geographical indication have become carried out in a digital context other than the traditional context. In this study, traditional ecological knowledge and products will be evaluated in the context of digital culture, and the sampling area will be geographically marked products. In the first part of the study, basic concepts such as digital culture, traditional ecological knowledge, traditional product, geographical indication, cultural economy will be discussed and previous research on this field will be examined. In the second part of the study, traditional products with geographical indications in Turkey will be discussed, and issues such as the impact of geographical indications in creating city identity, city image and city brand; the relationship between cultural tourism and geographical indication; the presentation of geographical indications in old and new media tools will be discussed. In the third part of the study, traditional ecological knowledge and products will be analyzed in the context of digital culture. Questions such as in which contexts and how traditional ecological knowledge and products are found, such as websites and social media applications; who produces these knowledge and products, who demands and consumes these products, and how the products reach the consumer; which geographically marked products are included and what kind of structure these products have in the digital environment will be answered. In the last part of the study, the functions of traditional ecological knowledge and products in the context of digital culture in cultural, economic, health and educational dimensions will be analyzed by using the functional analysis method, which is one of the methods and approaches of folklore.