Doğu Akdeniz gıda işletmelerinde işgörenin rol çatışması ve rol belirsizliği algısının iş tatmini ve örgütsel bağlılık üzerine etkisi
Effects of the role conflict and role ambiguity perception of the workers on job satisfaction and organizational commitmen in East Mediterranean food enterprises
  1. Tez No: 391619
  2. Yazar: ÖMER FARUK TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada rol çatışmasının ve rol belirsizliğinin, iş görenlerin örgütsel bağlılık ve iş tatminleri üzerinde etkili olduğu varsayılmaktadır. Bu bağlamda işgörenlerin rol çatışması ve rol belirsizliği algılarının örgütsel bağlılık ve iş tatminine yönelik algılarını azalttığı göz önünde bulundurulmuştur. Bunun için Doğu Akdeniz gıda işletmelerindeki işgörenler örneklem hedefi olarak belirlenmiş ve veriler 109 işgörenden anket tekniği ile toplanmıştır. Öncelikle işgörenlere yönelik bilgi elde etmek üzere temel istatistik analizler yapılmış, araştırma değişkenlerinin merkezi dağılım ölçüleri hesaplanmıştır. Daha sonra rol çatışması, rol belirsizliği, örgütsel bağlılık ve iş tatmini arasındaki ilişkiyi belirlemek üzere Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Son olarak cinsiyet, yaş, eğitim durumu, pozisyon, rol çatışması ve rol belirsizliği gibi değişkenlerin örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerindeki etkisi çoklu regresyon analizi yapılarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak rol çatışmasının ve rol belirsizliğinin işgörenlerin örgütsel bağlılıkları ve iş tatminleri üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study it is assumed that role conflict and role ambiguity effect organizational commitment and job satisfaction of workers. In this context, it was considered that role conflict and role ambiguity perception of workers reduces their perception on organizational commitment and job satisfaction. Workers in East Mediterranean food enterprises were selected as target group and the data was collected from 109 workers using the questionnaire technique. They were, then, subjected to Pearson correlation analysis in order to determine the relationship between role conflict, role ambiguity, organizational commitment and job satisfaction. Finally, effect of parameters such as gender, age, educational status, position, role conflict and role ambiguity on organizational commitment and job satisfaction was assessed using multiple regression analysis. As a result, it was determined that role conflict and role ambiguity effect organizational commitment and job satisfaction of workers.