Türkiye'de yerel yönetimler ve demokrasi ilişkisi
Local authorities in Turkey and their relationship with democracy
- Tez No: 391628
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yerel yönetimler ve demokrasi arasında birçok noktada pozitif ilişkiler mevcuttur. Yerel yönetimlerin yerel halk tarafından seçimle işbaşına getirilmiş olması, her şeyden önce demokratik karakterlerini göstermektedir. Yerel halka en yakın yönetim birimleri olması, bu kurumları yerel halkın katılımına elverişli hale getirmektedir. Merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasındaki ilişki yetki genişliği ile sağlanır. Yerel yönetimler sağlanan yetki genişliği ile karar alma ve uygulama işlemlerini yürütmektedir. Demokratik kültürün ve imkanların geliştiği ülkelerde yerel yönetimlerin işlerliği ve özerkliği daha geniş bir alana sahiptir. Bu durum yerel halkın yönetime ve alınan kararlara etkin katılımını, aynı zamanda kaynakların yerel yönetim tarafından verimli kullanılmasını hızlandırmaktadır. Yerel yönetimlerin yetki alanının gelişmesi ve özerk duruma gelmeleri demokratikleşme açısından önemli bir durumdur.
Özet (Çeviri)
Between local authorities and democracy, there are positive relationships at many points. First of all, the local authorities get the power of governing after being elected by people and this shows its democratic character. Being the closest authority unit to the people makes these institutions suitable for participation of local people. The relationship between central and local authorities is provided by deconcentration.Local authorities carry out decisionmaking and performing procedures with the deconcentration provided for them. In the countries where the democratic culture and means are improved the local authorities have a wider area for autonomy and functionality. This fact expedites the participation of local people to the authority and the decisions taken. And it also accelarates the effective usage of resources by local authority. The development of deconcentration of local authorities and their being autonomous are important in the way of democratization.