Analyzing Kurdish politics in Syria: A dependent nationalism
Suri̇ye'deki̇ Kürt poli̇ti̇kasi üzeri̇ne bi̇r i̇nceleme: Bağımlı bi̇r mi̇lli̇yetçi̇li̇k
  1. Tez No: 391637
  2. Yazar: DILSHAD MUHAMMAD
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ KATMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez, 1946-2014 yılları arasında Suriye'deki Kürt siyasetini incelemektedir. Suriyedeki Kürt siyasi hareketinin nasıl ortaya çıktığını ve geliştiği üzerinde çalışmaktadır. Çalışmanın önemli çıkarımlarından biri, Suriyedeki Kürtlerin kendi başlarına bir etnik milliyetçilik kurmaktan ve yürütmekten çok Türkiye ve Irak'taki Kürt hareketlerinin etkisi altında kaldıkları ve bu sebeple Suriye'de bağımsız bir Kürt milliyetçiliği bulunmadığı ve Türkiye ve Irak'taki hareketlere bağımlı kaldığıdır. Etnik dinamiklerin yanında Suriye devletinin politikaları Suriyeli Kürtleri kendilerine yabancılaştırmış ve farklı kendilerine özgü bir kimlik oluşturmalarına sebep olmuştur. Bu tez, tarihsel olarak Suriye'nin bağımsızlığından sonraki dönemi çalışıyor olmasına rağmen, hareketin 1946 öncesi Fransız Mandası dönemindeki siyasi ve kabile tarihine de değinecektir. Çalışmanın önemli bir kısmı Suriye'deki Kürt siyasi hareketinin organizasyonel yönüne ayrılmıştır. Suriyeli olmayan Kürt aktörlerin müdahalesi, demokrasinin yetersizliği /sorunları ve kişisel sorunlar Suriye'deki Kürt siyasi partileri ve onların çatı örgütlerinin arasındaki bölünmelerin sebeplerindendir. Akademik alanda az çalışılmış olması, bu tezin konusunu önemli kılmaktadır. Tezin konusunu önemli kılan bir diğer nokta, Suriyeli Kürtlerin günümüz Suriye iç savaşında önemli aktörler olmaları ve bu aktörlerin tezin çalışma konusu olmalarıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes Kurdish politics in Syria from 1946 to 2014. It shows how the Kurdish political movement in Syria has been emerged and developed. One key finding of this study is that Syrian Kurds did not fundamentally produce their own ethnic nationalism but rather they were under great influence of other Kurdish movements in Turkey and Iraq; their nationalism was dependent and not independent. Not only ethnic dynamics, but also policies by Syrian governments alienated Syrian Kurds and made them to develop a distinctive identity. Although the thesis studies Syrian Kurdish politics after Syria's independence in 1946, it offers political and tribal histories of these politics under the French Mandate in Syria. This study dedicates a considerable part to the organizational aspect of the Kurdish political movement in Syria. Interventions of non-Syrian Kurdish actors, lack of democracy and personal agendas are among reasons behind the numerous splits among Kurdish parties and their umbrella organizations. The subject of the thesis is important as it studies a rarely-studied subject on the academic level. It is also important, because today Kurds of Syria are representing a key player in so called the Syrian civil war.