Türkiye'de yalın tedarik zinciri yönetimi: Japonya ve ABD karşılaştırması
Lean supply chain managment in Turkey: Comparing with Japan and USA
  1. Tez No: 391673
  2. Yazar: REMZİ ÜNLÜER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKMEN DERDİYOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çağımızın rekabet ortamında işletmelerin üretim, maliyet, kalite ve hız açısından üstünlüklerini koruyabilmeleri, bu konularda etkili olan iç ve dış faktörlerin uyumlu bir şekilde çalışmasına bağlıdır. Bu uyumun sağlanması, malzeme ve hizmet tedarik süreçlerini işletme ile bütünleşik ve düzgün bir şekilde yürütecek, etkili bir tedarik zinciri yönetimini zorunlu kılmaktadır. Geçtiğimiz yüzyılın başlarından itibaren üretim faaliyetlerinde geçerli olan seri üretim anlayışının ardından, Japonya'da doğup dünyaya yayılan yalın üretim anlayışı, rekabet açısından zorunlu olan tedarik zinciri yönetiminde de yeni bir takım yaklaşım ve uygulama farklılıklarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Başlangıçta sadece Japonya'da uygulanan ve her türlü israfın azaltılarak tedarikçilerle her konuda işbirliğini öngören yalın üretim ve yalın tedarik zinciri yönetimi, yüzyılın sonuna doğru batılı üreticilerin de dikkatini çekmiş ve tedarik zinciri süreçlerini bu doğrultuda oluşturmalarına yol açmıştır. Bu çalışmada Japonya'daki yalın tedarik zinciri uygulamalarının ABD ve ülkemizdeki zaman içerisindeki yansımaları ve bunların uygulanma dereceleri araştırılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde tedarik zinciri ve tedarik zinciri yönetimi kavramı teorik olarak açıklanmıştır. İkinci bölümde Japonya'da tedarik zinciri ilişkilerinde geçerli olan prensipler örneklerle açıklanmaya çalışılmış, buna karşılık ABD'nin bu alanda bulunduğu konum, daha önce yapılmış araştırmalarla, ortaya konulmuştur. Son bölümde ise ülkemizde yalın üretim doğrultusunda gelişen yalın tedarik zinciri yönetimi anlayışının tedarikçi müşteri ilişkilerine etkisi, zaman içerisindeki etkinliği ve geleceği, literatür taraması ve sentez yoluyla, sebep ve sonuçlarıyla beraber ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma sonunda yalın düşüncenin, tedarik zinciri yönetimi ve tedarikçi ilişkileri konusundaki yöntemlerinin ve olumlu etkilerinin, ülkemizde genel olarak uygulanma ve hissedilme derecesinin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the competitive environment of our era the ability of companies to mantain their superiority; due to the production, cost, quality and speed, depends on a compatible manner of these factors. The provision of this compliancerequires efficient supply chain managment which carries out properly supply goods and service processes integrated with business processes. After the mass production approach that applies in production activities from the beginning of the past century, lean manufacturing approach which was born in Japan and spanning the world caueses some different approaches and applications in supply chain managment activities which is essential in terms of competition. Lean production and lean supply chain managment which are initially implemented only in Japan and reducing the all kind of wastes envisages cooperation in all matters with suppliers, also attracted the attention of western producers by the end of the century and has led to western companies to createsupply chain processes in this direction.In this study the reflection and implemention degrees of lean suply chain applications in Japan in our country and US. In the first section of the study the concept of supply chain and supply chain managment are described in the theoretical. In the secınd section the principles applicable in the supply chain relationships in Japan is tried to explain, whereas the U.S. position in this field has been demonstrated with surveys about it. In the last section the effects of lean supply chain managment due to developed lean production of supplier customer relationshipsin our country, the efficency and future of it have tried to put forward with causes and consequences by literature research. At the end of the study it is aimed to predict the positive effects of lean thinking about supply chain managment and supplier relationships andthe degree of application and felt.