Kamu sağlık personelinin mobbing karşısındaki tutumu ve hukuki haklarının bilinirlik düzeyinin ölçülmesi
Assessment of goverment health employees' attitudes toward workplace mobbing and awareness of their legal rights
- Tez No: 391695
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜNYAMİN GÜRPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Public Administration, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Mobbing; mevcut gücün ya da pozisyonun kötüye kullanılarak; sistematik olarak psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, aşağılama, tehdit vb. şekillerde tecelli eden duygusal bir saldırıdır. Yaş, cinsiyet, ırk ayrımı olmaksızın kişiyi iş yaşamından dışlamak amacı ile kasıtlı olarak yapılır. Mobbing uygulayan kişiye“tacizci”, mobbinge maruz kalan kişiye ise“mağdur”denir. Bu çalışmada kamuda görev yapan sağlık çalışanlarının "Mobbing karşısındaki tutumu ve hukuki haklarının farkındalık düzeyinin ölçülmesini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışma İstanbul il merkezinde faaliyette bulunan Sağlık Bakanlığı'na bağlı İstanbul İli Türkiye Kamu Hastaneleri Birliği Anadolu Kuzey Genel Sekreterliği Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Haslıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan 98 sağlık personeli üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler, Sosyal Bilimlerin Bilimsel İstatistik Veri Analizi programı olan SPSS'e girilmiş, değerlendirilmiş ve oluşturulan tabloların yorumları yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda çalışanların %88,8'inin mobbinge uğradığı görülmüştür. Ne var ki mobbinge uğrayan kişilerin sadece %0,04' ünün dava açmayı tercih ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Mobbing is the emotional abuse that occurs systematically in forms of psychological terror, pressure, harassment, intimidation, threat, isolation etc. in the workplace by misusing present power or position. It is done on purpose to force someone out of the workplace regardless of age, sex or race factors. The person who executes mobbing is called“the persecutor”and the person who is mobbed is called“the victim”. This study aims at measuring and identifying the attitude of public health workers against mobbing and how much they know about their legal rights. The study is done on 98 health workers working at İstanbul Association of Public Hospitals, Anatolian Northern General Secretariat of Zeynep Kamil Women and Children Diseases Training and Research Hospital, functioning in central İstanbul and connected to Ministry of Health. The data gathered after the study is processed in Social Studies Scientific . Statistic Data Analysis Program; SPSS. It is then interpreted and the tables are formed accordingly.. Nevertheless, it is seen that only 0.040% of the mobbing victims prefer to go to court for this.