Hemşirelerin görevleri kapsamında kadın doğum hemşirelerinin hukuki ve cezai sorumluluğu
Occupational legal and penal responsibilities of obstetric nurses in nursing practice and duties
  1. Tez No: 391696
  2. Yazar: ASİYE DELİKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜNYAMİN GÜRPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Public Administration, Health Care Management
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmamızda kadın doğum hemşirelerinin Hukuki ve Cezai sorumlulukları neler, yargıya intikal eden meslek riskleri ve en çok hangi uygulamalarda hataların yapıldığı irdelenmiştir. Nitekim Hemşirelik Uygulamaları nedeni ile açılan ceza davalarının büyük çoğunluğu kasten işlenen suçlar değil, tedbirsizlik, dikkatsizlik, ihmalkarlık, mesleki deneyimsizlik sonucu işlenen taksirli suçlardır. Bu nedenledir ki, hemşirelerin meslek içi eğitim kalitesinin artırılması ve hemşirelerin eylemlerinin muhtemel hukuki ve cezai sonuçları hakkında bilgilendirilmesi, hemşireyi koruyacağı gibi, insan sağlığının korunmasına da katkıda bulunacaktır. Ülkemizde hemşirelerin, yasal sorumluluklarını, yasa, tüzük ve yönetmelikleri bilmeleri, kendilerini koruma altına alabilmeleri için gereklidir. Bu durum meslek olarak sorunların üstesinden gelinebilmesini de kolaylaştıracaktır. Burada amacımız kadın doğum hemşirelerinin sıklıkla karşılaştığı hukuki yada yasal sorunlar neler sorusuna cevap vererek bir farkındalık oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on legal and penal responsibilities of obstetric nurses, occupational risks against which legal proceedings have been filed, and practices involving most of the errors. In fact, most of the criminal lawsuits filed against nursing practices are not for malicious crimes, but for offenses committed due to imprudence, carelessness, negligence or vocational inexperience. Therefore, quality of internal training given to nurses must be increased and nurses must be informed of possible legal and criminal outcomes of their practices in order to protect them and help human health to be protected. In this country nurses must know their legal responsibilities and the applicable laws, decrees and regulations to protect themselves. This will help them solve their vocational problems too. This study aims to create awareness by answering the question that what legal problems do obstetric nurses frequently face.