Beden imajının üniversite öğrencilerinde yaşam doyumu ve umutsuzluk üzerine etkisi
The effect of body image on life satisfaction and hopelessness among university students
- Tez No: 391694
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinde beden imajı ile umutsuzluk ve yaşam doyumu düzeyleri arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Ek olarak, araştırmada öğrencilerin cinsiyeti, yaşı, annelerinin ve babalarının eğitim düzeyinin beden imajı, yaşam doyumu ve umutsuzluk üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul İlinde üniversite öğrenimine devam eden 110 öğrenci alınmıştır. Veri toplama araçları olarak Vücut Algısı Ölçeği, Diener Yaşam Doyumu Ölçeği ve Beck Umutsuzluk Ölçeği kullanılmıştır. Aynı zamanda öğrencilerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından Kişisel Bilgi Formu oluşturulmuştur. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; kız öğrencilerde erkeklere oranla beden imajının düşük olduğu gözlenmiştir. Maddi durumundan memnuniyetsizliğin ise beden imajı, yaşam doyumu ve umutsuzluk üzerinde olumsuz etkisi olduğuna dair sonuçlar elde edilmiştir. Araştırmada yer alan diğer sosyo-demografik özelliklere göre anlamlı bir sonuç elde edilmemiştir. Araştırmada grubun vücut algısı orta düzeyde, yaşam doyumları ise yüksek bulunmuştur. Beden imajının hem yaşam doyumunu hem de umudu etkilediğine dair anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Araştırmanın sonunda yer alan tartışma ve yorum bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara, alanda çalışan psikolojik danışmanlara ve ailelere yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between the body image and the levels of hopelessness and satisfaction of life in the university students. Additionally, in the study, student's sex, age and the effect of educational level of their parents on body image, life satisfaction and hopelessness is investigated. 110 current university students who study in İstanbul participated in study. For the means of data collection, Body Perception Scale, Diener Life Satisfaction, and Beck Depression Scale were used. Also; in order to determine student's socio-demographic features, personal information form was formed. When looked according to socio-demographic features in the study, it is observed that in girl students, body image was lower compared to boy's. Besides, it is found that dissatisfaction has a negative impact on body image, life satisfaction and hopelessness but was not found significant result for other socio-demographic features which mentioned in the research. In the research, group's body perception was found at middle level and life satisfaction was found at high level, found significant and meaningful results that body image effects both life satisfaction and hope. In the part of the discussion and interpretation which takes place in the end of the research, advices were given to researchers, psychological consultants, who worked in the field, and families. These advices were given based on the findings.