Yerli turistlerin turizm pazarlamasına yönelik talep düzeylerini etkileyen faktörlerin yeniden satın alma davranışlarına etkisi: Sinop ili örneği
The effects of repurchase conducts of factors which effect the local tourists' demand levels to the tourism marketing: Sinop province sample
  1. Tez No: 391728
  2. Yazar: SEMRA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİHA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yerli turistlerin turizm talebini etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yazılan bu çalışma kapsamında öncelikle turizm talebini etkileyen faktörler belirlenerek bu faktörlerin yerli turistlerin turizm pazarlaması faaliyetlerini algılama düzeyleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmanın temel varsayımı yerli turistlerin turizm pazarlaması faaliyetlerini algılama düzeylerinin, turizm talebini etkileyen faktörlere bağlı olduğudur. Çalışmanın amacı ve temel varsayımına göre yerli turistlerin turizm talebini etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla faktör analizinden yararlanılmıştır. Çalışmanın amacına uygun olarak geliştirilen hipotezlerin test edilmesinde ise Ki-kare analiz yöntemi kullanılmıştır. Yerli turistlerin turizm talebini etkileyen faktörlerden çevresel, ekonomik, sosyal ve diğer faktörlerin (reklam ve tanıtım) her biri tüketicilerin turizm pazarlaması faaliyetlerini algılama düzeylerini ve dolayısıyla da yeniden satın alma kararlarını etkilemektedir. Bu anlamda yerli turistlerin turizm pazarlaması faaliyetlerini algılama düzeyleri ve dolayısıyla yeniden satın alma kararları üzerinde turizm talebini etkileyen faktörlerin önemli bir etkisi bulunmaktadır denilebilir.
Özet (Çeviri)
Within the context of this study that is written for the aim of determining the affects of local tourists' tourism demand, firstly the factors affecting tourism demand were determined than it is evaluated those factors effect on the perception level of local tourists' tourism marketing activities.The basic hypothesis of the study is local tourists perception level of tourism marketing depends on the factors affecting tourism demand. According to aim and basic hypothesis of the study factor analysis used for the aim of determining the factors affectingtourism demands of local tourists. To test the hypothesis elaborated accordingly to the study Chi-square analysis method was used. Among the factors affecting local tourists' tourism demand each of the ones such as environmental, economical, social and other factors (advertisement and presentation) affects the perception of tourism marketing activities of consumers and so does their decision of repurchasing. As such, it can be said that factors affecting tourism demand have an important power on perception levels of local tourists' tourism marketing activities and so does on their decision of repurchasing.