The trickster spirit In Margaret Atwood's work
Margaret Atwood'un çalışmalarındaki düzenbaz arketipi
- Tez No: 391739
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADRİANA LUMİNİTA RADUCANU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Araştırmanın amacı; Margaret Atwood' un çalışmalarındaki düzenbaz arketipi ayrıntılandırarak incelemektir. İlk olarak teorik bölümde, tartışmalı bilimsel veriler ortaya koyulmuş ve bazı özgün düzenbaz özellikleri ve fonksiyonları tanımlanmıştır. William J. Hynes' ın 'Mapping the Characteristics of Mythic Tricksters' (1997) adlı makalesinde analiz edilmiş olan düzenbaz özellikleri çalışmanın ana iskeletini oluşturmaktadır. Düzenbazın ortaya çıkmasını sağlayan yazarın, kendisine ve çoklu özelliklerine yakından bakılarak düzenbaz kavramının bağlamından ayrı biçimde değerlendirilmesi engellenmiştir. Bu yüzden, Atwood' un öz betimlemesi, kurgu ve kurgu olmayan yazar kimliği ve halk imajı gibi açılara düzenbaz çerçevesinden bakılmıştır. Üçüncü kısımda Atwood'un romanlarındaki anlatıcılar incelenmiş ve düzenbazın özelliklerini gösterdikleri ortaya koyulmuştur. Bu bölümde Atwood' un, hayatta kalma stratejisi olarak hilekarlığı kullanan anlatıcı-düzenbazları arasında bir döngü yarattığı gösterilmiştir. Atwood' un romanlarının yorumlanması ve metin yapılarını gözden geçirirken, belirli düzenbaz özelliklerini göstermek için belirli romanları seçilmiştir. Böylelikle bu bölümde Atwood' un sadece anlatıcılarının değil metinlerinin de düzenbaz olduğu ileri sürülmüş ve bunun 'düzenbaz metin' olarak tanımlanabileceği belirtilmiştir. Son bölümde Atwood' un romanlarından birisi olan 'The Robber Bride' ayrıntılı olarak incelenmiştir. Her ne kadar düzenbaz olan Zenia' nın özeti ve kısa girişinden bahsedilse de asıl olarak yakın okuma ile metin düzenbaz açıdan yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to elaborate on the trickster spirit in Margaret Atwood's work. The first theoretical part reflects on scholarly debates and identifies some of the most typical trickster features and function. William J. Hynes's essay, 'Mapping the Characteristics of Mythic Tricksters' (1997), proposing common trickster features, operates as a fundamental framework for further analysis. To avoid decontextualization of the trickster, a closer look at the author and her multiple attributes, operating as the context from which the trickster emerges, is provided. Hence, this part elaborates on the multiple aspects of Atwood: as self-depicted, a writer of fiction and non-fiction, and a public persona, all looked at through the trickster framework. The third part reflects on Atwood's novelist narrators and suggests that her novels feature storytellers that manifest trickster features. This part proposes that Atwood creates a cycle of trickster-narrators who employ trickery as a survival strategy. A brief overview of the interpretation of Atwood's novels and their textual structures is further provided as particular novels are chosen to illuminate particular trickster characteristics. The fourth chapter thus suggests that not only Atwood's narrators but also her texts manifest significant trickster features and might be referred to as 'trickster texts'. The final part examines one of Atwood's novels, The Robber Bride, in more details. A summary and a short introduction of Zenia as the trickster are provided; however, the main focus falls on the close reading and the interpretation of the text as the trickster.