Associations of earnings management manipulation types to debt contracts, political costs and characteristics of board of directors: A study at borsa Istanbul
Borç sözleşmelerinin, politik maliyetlerin, yönetim kurulu büyüklüğü ve bağımsızlığının kar yönetimi türlerine olan etkileri: Borsa İstanbul üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 391757
  2. Yazar: NİDA TÜREGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN TANSEL KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Yöneticiler, mali tablo kullanıcılarını yanıltmak amacıyla muhasebe standartları çerçevesinde oluşan esnekliklerden yararlanırlar. Esneklik kullanımının en yaygın yollarından biri, tahakkuklar üzerinden kar yönetimi uygulamaktır.Bu çalışmanın amacı, Borsa İstanbul (BIST)'da listelenen firmaların kar yönetimi uygulamasını, firmanın gelecekteki performansı hakkındaki özel bilgileri pazara sinyal verme aygıtı olarak mı yoksa finansal tablo kullanıcılarını manipülasyona uğratmak amacı ile mi uyguladığını ortaya çıkarmaktır. Ayrıca, bu tez borç sözleşmelerinin, politik maliyetlerin (şirket büyüklüğü), yönetim kurulu büyüklüğü ve bağımsızlığının kar yönetimi türlerine olan etkilerini de incelemektedir. Bu amaç doğrultusunda, beş hipotez geliştirilmiş ve en küçük kareler regresyon analizi kullanılarak, üç farklı modda test edilmiştir.Borsa İstanbul'da listelenen 179 tane finansal olmayan firmanın, 2006 ve 2013 yılları arasındaki raporları üzerinden çalışma yapılmıştır. Çalışmanın ana bulgularından biri, BIST altında listelenen firmaların kar yönetimi tipinin, verimli kar yönetimine doğru eğilimi olduğudur. Ayrıca, yüksek kaldıraçlı firmaların düşük kaldıraçlı firmalardan daha fazla kar yönetimi kullanmadığı; büyük ölçekli firmaların küçük ölçekli firmalardan daha fazla kar yönetimi kullandığı; yönetim kurulu üye sayısı daha fazla olan firmaların daha az olan firmalardan daha fazla kar yönetimi kullandığı ve bağımsız üye sayı oranı fazla olan firmaların düşük olan firmalardan daha fazla kar yönetimi kullanmadığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Managers might try to take advantage of flexibilities within the context of accounting standards in order to mislead users of financial statements. According to literature, one of the common ways to use flexibilities is to practice earnings management over accruals inappropriately. The purpose of this study is to discover whether the firms listed at Borsa İstanbul (BIST) are practicing earnings management as a device to signal private information about the firm's future performance to the market (efficient) or to manipulate users of financial statements (opportunistic). In addition, this dissertation investigates the effects of debt covenants, political costs (size effects), size of board of directors and board independency on the types of earnings management. For this purpose, hypotheses have been developed and tested with different modes using ordinary least squares regression.The publicly available, 179 non-financial Turkish firms listed at Borsa Istanbul have been studied for the eight years of reporting period between 2006 and 2013. Main findings of the study reveal that listed firms at BIST selected the type of earnings management as efficient. Moreover, high leveraged firms do not use earnings management more than low leveraged firms; large firms use earnings management more than small firms; firms with large boards use earnings management more than firms with small boards and firms with high proportion of independent non-executive board members do not use earnings management more than firms with low proportion of independent non-executive board members.