The influeunce of transformational leadership on employee motivation
Çalışanların motivasyonu üzerine dönüşümcü liderlik etkisi
- Tez No: 391758
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİYE SENEM GÖL BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Rekabetin yoğun olduğu Pazar ortamında iş sahipleri ve yöneticileri verimliliği artırarak daha fazla kar etmenin yollarını aramaktadırlar. Pek çok işveren genellikle verimlilikte insan faktörünü gözden kaçırmaktadır. Oysa organizasyonlardaki her fonksiyon insan gücü ile devam etmektedir. İş görenlerin bağlılığı ve motivasyonu , sektörün pazar ortamında örgütü başarıya götürecektir. Son yıllarda çalışanların bağlılığını sağlamak ve aralarında uyum yakalayabilmek adına liderlik teorileri popüler olmaya başlamıştır. Bu çalışmada çalışanların motivasyonu için aranan genel şartların ardından dönüşümcü liderlik teorisinin motivasyon üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırmanın sınırları arasında anket uygulamasına katılan bireylerin araştırılmıştır. Araştırmanın sınırlılıkları arasında anket uygulamasına katılan bireylerin sayı bakımından azlığı ve zaman gösterilebilir. Sonuç olarak dönüşümcü liderlikteki özelliklerin çalışanların motivasyonunu artırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the competitive market the owners and the managers of the companies are looking for to increase their efficiency and make more profit. Most of the organizations' managers fail to notice the human factor in the efficiency. Every function in the organizations can be done by the manpower. The satisfaction and the motivation of employees' may easily help to be successful in the market of the sector. In the last years the leadership theories became popular to have more satisfaction of the employees and to accord them to each other. In this study the general factors of employee motivation and the transformational leadership specifications have been surveyed. The limitations of the study can be arranged as the number of employees for the questionnaire and limited time. But as the result, the survey showed that there is a positive relationship between the employee motivation and the transformational leadership.