Investigating factors influencing cloud computing adoption among Iranian and Turkish users
Bulut bilişimin Türk ve İranlı kullanıcılar arasındaki benimsenmesini etkileyen faktörlerin incelenmesi
- Tez No: 391777
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL BATU SALMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
 - Yıl: 2014
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bulut bilişim, bilişim altyapısının ve hizmetlerinin sağlanması için yeni bir paradigmadır. Mevcut proje Türk ve İranlı kullanıcıların bulut bilişim kabul niyetlerini etkileyen ve bulut bilişim kullanma davranışı tetikleyen faktörleri anlamayı amaçlıyor. Bu projede teknoloji kabul modelinin faktörlerinden olan Algılanan fayda, Algılanan kullanım kolaylığı, , Sübjektif Norm, Kolaylaştırıcı şartlar ve Davranışsal niyetin yansıra deneysel olarak“Algılanan Risk”ve“Uyumluluk”yapıların bulut bilişim Kullanımının nasıl etkilediğini ölçen bir teknoloji kabul modeli uyarlama testidir. Bu amaçla Türk ve İranlı kullanıcılardan veriler toplanarak incelendi. Toplanan cevapların güvenilirliğini değerlendirmek için Chranbach's alfa ve değişkenlerinin arasındaki ilgileşim değerlendirmek için Pearson korelasyon Tekniği kullanılmıştır. Teknoloji kabul modelinin orijinal yapılarının hepsi önemli bir şekilde bulut bilişim kullanımını etkilediği görüldü ama deneysel yapılar olan“Algılanan Risk”ve“Uyumluluk”kayda değer sonuçlar alamadı.
Özet (Çeviri)
Cloud computing is a new model for the provision of computing resources and services. The current project aims to understand the factors that can significantly affect Turkish and Iranian acceptance intention and use behavior for cloud computing. The project empirically tests variables of technology acceptance model including Perceived Usefulness, Perceived Ease of Use, Subjective Norm, Facilitating Conditions and Intention to Use. Perceived Risk and Compatibility constructs were also added as experimental variables .Data was collected from a questionnaires distributed to IT specialists in both Turkey and Iran. The Cranach's alpha technique was used to evaluate the reliability of data. The correlation between variables of the model was examined through Pearson Product Technique. All of the original TAM factors has found to have significant effect on both countries Use Behavior but the experimental construct's effect were not supported by the results.