Bologna süreci bağlamında Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Selcuk University Faculty of Economics and Administrative Sciences in the concext of Bologna process
  1. Tez No: 391897
  2. Yazar: YUNUS AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER TUĞBA EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
21. yüzyılda Avrupa'da siyasi ve ekonomik alanlardaki gelişmeler eşliğinde eğitim alanında da gelişmeler yaşanmıştır. Avrupa Birliği, üye ülkeler arasında işbirliği içinde olarak Avrupa Yükseköğretim Alanı oluşturmayı hedeflemiştir. Bu açıdan birinci bölümde Avrupa Birliği'nin tanımı ve Avrupa Birliği eğitim politikaları yer almıştır.Avrupa Yükseköğretim Alanı, üye ülkelerin yükseköğretim sistemlerindeki farklılıklar korunarak diğer üye ülkelerin yükseköğretim sistemleriyle karşılaştırılabilir seviyeye ulaşmasını ve ülkeler arası geçişi kolaylaştırmayı hedeflemektedir. Bologna süreci Avrupa Yükseköğretim Alanı hedefleyen bir reform sürecidir. Bu bağlamda ikinci bölümde Bologna Süreci ve Temel Deklarasyonlar ele alınmıştır.Son bölümde ise öncelikle Bologna Süreci'nin Türkiye'deki uygulama alanı ile birlikte süreçle ilgili değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, Europe has witnessed developments in the field of education in company with the developments in the fields of politics and economics. European Union aimed at creating European Higher Education Area in cooperation with the member states. In this respect, in the first part, the definition of European Union and education policies of European Union are included.European Higher Education Area aims at maintaining differences of higher education systems of member states by achieving comparable levels with the other member states' higher education systems and facilitate interstate transition. Bologna process is a reform process aiming at European Higher Education Area. In this context, Bologna Process and Basic Declarations are handled in the second part.In the last part of the study, some evaluations are made about the field of application of Bologna Process in Turkey together with the process.