Yükseköğretimde uluslararasılaşma bağlamında karşılaştırmalı akademik kariyer süreci
Comparative academic career process within the context of internationalization in higher education
- Tez No: 485981
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT GÜÇLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu çalışmada, Birleşik Krallık, Almanya, Hollanda ve Türkiye'deki akademik kariyer süreçlerinin ortaya konması ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Avrupa ülkelerinde Bologna süreci ile ivme kazanan uluslararasılaşma odaklı çalışmaların ve bu kapsamda Türk Yükseköğretimindeki uygulamaların değerlendirilmesi yükseköğretimle ilgili politika yapıcıların, karar vericilerin ve uygulayıcıların gelecekteki uygulamalarına yön verme açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada da yükseköğretimde uluslararasılaşma kavramının tanımı, hangi gerekçelerle desteklendiği, hangi yaklaşımlarla ele alındığı ortaya konulmuş ve yükseköğretimde uluslararasılaşma çalışmalarının uluslararası boyutu ve ulusal boyutu, kariyer yapma süreci bağlamında tartışılmış ve değerlendirilmiştir. Bu araştırma; Türkiye, Birleşik Krallık, Almanya ve Hollanda'nın akademik kariyer yapma süreçlerinin karşılaştırmalı olarak incelendiği bir araştırma olup, araştırma karşılaştırmalı eğitim modellerinden Bereday'ın dört aşamalı modeline göre tasarlanmıştır. Bu aşamalar betimleme, yorumlama, yan yana koyma ve karşılaştırmadır. Kariyer sürecinin karşılaştırılmasında Araştırmacı Kariyeri için Avrupa Çerçevesi (European Framework for Research Careers [EFR])'nin araştırmacıların sınıflaması için belirlediği dört sınıflama (R1, R2, R3, R4) temel alınmıştır. Bu çerçevede ulaşılan temel bulgulara göre, incelenen ülkelerin farklı unvan sıralamalarının olduğu, incelenen ülkelerde öğretim elemanı olarak atanma ve yükselme kriterlerinin birbirinden farklı olduğu, öğretim elemanlarının farklı unvanlardaki oransal dağılımlarının üst unvanlara yükseldikçe kadın öğretim elemanlarının aleyhine farklı olduğu ve satın alma gücü paritesi temel alınarak yapılan maaş karşılaştırmalarında Türkiye'nin incelenen ülkelere göre alt sıralarda yer aldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal and compare academic career processes in the UK, Germany, the Netherlands and Turkey. The internationalization-focused work in the European countries, which has gained momentum with the Bologna process, and the evaluation of applications in the Turkish Higher Education within this context is importance in terms of steering the future implementation of policy makers, decision makers and practitioners in higher education. In this study, the definition of the concept of internationalization in higher education, the reasons for which it is supported, the approaches taken and the international dimension and the national dimension of internationalization studies in higher education have been discussed and evaluated in the context of career making process. This study is a comparative study of academic career building processes in Turkey, United Kingdom, Germany, and the Netherlands and is designed according to Bereday's four-stage model of comparative education models. These stages are description, interpretation, juxtaposition and comparison. In the comparison of the career process, the four categories (R1, R2, R3, R4) that European Framework for Research Career [EFR] set for the classification of researchers are based on. According to the basic findings reached within this frame, it is concluded that the different countries have different academic rankings; the appointment and promotion criteria are different from each other in the studied countries; the proportional distributions of the academicians in different titles are different for women teachers as they rise to the upper rankings and in the salary comparisons based on the purchasing power parity, Turkey took place at the last.