Hakkâri-Çukurca yöresi topraklarının verimlilik durumlarının belirlenmesi
Determination of fertility status of Hakkâri̇-Çukurca soils
- Tez No: 391908
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Araştırmada, Hakkâri-Çukurca yöresi tarım topraklarının bazı fiziksel ve kimyasal analizlerle verimlilik durumlarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla yöreyi temsilen 25 toprak örneği alınmış ve toprakların pH, EC, kireç, bünye ve organik madde analizleriyle toplam (N) ve bitkiye yarayışlı besin elementi (P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Zn ve Mn) analizleri yapılmıştır. Toprak örneklerinin analiz sonuçları sınır değerler ile karşılaştırılarak verimlilik açısından durumları belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, araştırma alanı topraklarının %32'sinin killi, %48'inin killi tınlı, %12'si tınlı %8'i kumlu-killi- tınlı bünyeye sahip olduğu, toprakların tamamının hafif alkali reaksiyonlu,%56'sının orta kireçli, %36'sının fazla kireçli, %8'inin çok fazla kireç-orta kireçli yapıda olduğu belirlenmiştir. Toprakların %36'sının tuzsuz, %64'ü az tuzlu olup tuzluluk yönünden bir sorun olmadığı görülmüştür. Toprak örneklerinin %8'inin çok az, %40'ının az, %44'ünün orta, %8'inin iyi düzeyde organik madde içerdiği belirlenmiştir. Topraklarının %28'inde N değerinin yeterli düzeyde, %64'ünde fazla düzeyde, %8'inde çok fazla düzeyde olduğu belirlenmiştir. Toprakların %16'sının P yönünden az, %56'sının yeterli ve %28'inin fazla düzeyde olduğu; toprakların %52'sinin K içeriklerinin yeterli, %4'ünün az, %36'sının fazla, %8'inin çok fazla düzeyde olduğu belirlenmiştir. Toprakların %48'inde alınabilir Ca az düzeyde olup %52'sinde ise yeterlidir. Toprakların %4'ünde Mg içeriği çok az düzeyde, %96'sında ise az düzeyde bulunduğu tespit edilmiştir. Mikro element konsantrasyonları açısından bir değerlendirme yapıldığında toprakların %84'ünün Fe, % 52' sinin Mn, %44' ünün Zn % 4'ünün de Cu bakımından fakir olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the fertility status of Hakkari-Cukurca soils by means of some physical and chemical analysis. In this survey study, 25 soil samples representing the region were taken. On the soils, pH, EC, lime, texture and organic matter analysis and total (N) and available (P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Zn and Mn) nutrient analyses were done and the results were compared with standard values for fertility evaluation. According to the soil texture results it was seen that %32 of the soil is clay, %48 of the soil is clay-loam, %12 of the soil is loam and %8 of the soil is sandy-clayey-loamy. All of the soil have slightly alkaline reaction and %56 of the soil have moderate, 36 of soil have high and % 8 of the soil have moderate to high lime content. While there is no salt at 36 percent of the soil, 64% of the soil contains little salt. Eight percent of the soil contains very little organic matter, 40% of the soil contains little, 44% of the soil contains moderate and 8% of the soil contains sufficient organic matter. 28% of the soil is sufficient, 64% of the soil is high and 8% of the soil is very high in terms of nitrogen. If an evaluation was made in terms of available nutrient concentrations, it was seen that 16% of the soil had lower, 56% of the soil had sufficient and 28% of the soil had high P. 52% of the soil contained sufficient, 4% of the soil contained lower amount, 36% of the soil contained high and 8% of the soil contained very high amount K. For available Ca, 48% of the samples is low, 52% of is enough. While 4% of the soils contained very little Mg, 96% of the soil contained little amount of Mg. According to micronutrient results, it was seen that %84 of the soil is poor for iron, 52% of the soils is poor for Mn, 44% of the soil is poor for Zn and 4% of the soil is poor in terms of Cu.