Çukurca (Hakkâri) yöresi dut (morus spp.) genetik kaynaklarının morfolojik, pomolojik ve biyokimyasal karakterizasyonu
Morphological, pomological and biochemical characterization of mulberry (morus spp.) genetic resources from the Çukurca (Hakkari) province
  1. Tez No: 1015124
  2. Yazar: MERCAN TEKÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT UYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Hakkâri ili Çukurca yöresinde yetiştirilen yerel dut (Morus spp.) genotiplerinin morfolojik, pomolojik ve biyokimyasal özelliklerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma materyalini Morus alba L. (beyaz dut) ve Morus nigra L. (siyah dut) türlerine ait 38 genotip (25 beyaz, 13 siyah) oluşturmuştur. Genotiplerde ağaç boyu, taç genişliği, yaprak özellikleri gibi morfolojik parametreler; meyve ağırlığı, meyve boyutları, meyve rengi (CIE L*a*b*) gibi pomolojik parametreler; suda çözünebilir kuru madde (SÇKM), pH, toplam asitlik, toplam fenolik madde, antioksidan aktivite (FRAP), C vitamini ve bireysel fenolik bileşikler gibi biyokimyasal parametreler incelenmiştir. Bulgular, incelenen genotipler arasında tüm parametreler bakımından geniş bir varyasyon olduğunu göstermiştir. Siyah dut genotipleri, beyaz dutlara kıyasla daha iri meyveli, daha düşük pH (yüksek asitlik), daha yüksek fenolik madde, antioksidan aktivite ve C vitamini içeriğine sahip olmuştur. Beyaz dutlarda B-3 (%26.80) ve B-2 (%24.80) genotipleri yüksek kuru madde içerikleriyle kurutmalık ve sofralık değerlendirme için öne çıkarken, B-6 genotipi (%0.06 asitlik, pH 7.20) düşük asitliğiyle pekmezlik potansiyel taşımaktadır. Siyah dutlarda S-12 ve S-6 genotipleri en yüksek toplam fenolik içeriği (892.6 ve 907.8 mg GAE 100 g-1 taze ağırlık), antioksidan aktivite (92.88 ve 91.06 μmol TE g⁻¹) ve C vitamini (83.03 ve 80.86 mg 100g⁻¹) değerleriyle fonksiyonel gıda üretimi için en üstün genotipler olarak belirlenmiştir. Bireysel fenolik bileşiklerden siyah dutlarda klorogenik asit (32.19-84.19 mg kg⁻¹) baskın bulunurken, beyaz dutlarda p-hidroksibenzoik asit (14.31-42.84 mg kg⁻¹) en yüksek değere sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the morphological, pomological and biochemical characteristics of local mulberry (Morus spp.) genotypes grown in the Çukurca district of Hakkâri province. The research material consisted of 38 genotypes (25 white, 13 black) belonging to Morus alba L. (white mulberry) and Morus nigra L. (black mulberry) species. Morphological parameters including tree height, crown width and leaf dimensions; pomological parameters including fruit weight, fruit size and fruit color (CIE L*a*b*); biochemical parameters including total soluble solids (TSS), pH, total acidity, total phenolic content, antioxidant activity (FRAP), vitamin C and individual phenolic compounds were investigated. The results revealed a wide variation among the genotypes in all parameters examined. Black mulberry genotypes had larger fruits, lower pH (higher acidity), higher phenolic content, antioxidant activity and vitamin C content compared to white mulberry genotypes. Among white mulberries, B-3 (26.80% TSS) and B-2 (24.80% TSS) stood out for drying and table consumption due to their high dry matter content, while B-6 (0.06% acidity, pH 7.20) had potential for molasses production due to its low acidity. Among black mulberries, the S-12 and S-6 genotypes were determined as the most superior genotypes for functional food production with their highest phenolic content (892.6 and 907.8 mg GAE 100 g-1 fresh weight), antioxidant activity (92.88 and 91.06 μmol TE g⁻¹) and vitamin C (83.03 and 80.86 mg 100g⁻¹) values. Among individual phenolic compounds, chlorogenic acid (32.19-84.19 mg kg⁻¹) was predominant in black mulberries, while p-hydroxybenzoic acid (14.31-42.84 mg kg⁻¹) had the highest value in white mulberries.