Greyderin kritik bir parçasının hasar analizi
Failure analysis of a critical part of grader
  1. Tez No: 391926
  2. Yazar: ÖYKÜM KANBİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖNDÜRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, bir greydere ait kritik bir parçanın hasar analizi yapılarak parçada meydana gelen hasarın nedeni araştırılmıştır. Hasarlı parçanın imalatında kullanılan malzemenin belirlenmesi çalışmanın ilk adımını oluşturmaktadır. Hasarlı parçaya uygulanan kimyasal analize göre malzemenin St 52 (S355) çeliği olduğu saptanmıştır. Yapılacak mekanik deneyler ve metalografik incelemelerde kıyas yapılabilmesi için aynı özelliklere sahip yeni malzeme temin edilmiştir. Hasarlı ve yeni alınan hasarsız parça standart çekme, üç nokta eğme, çentik darbe ve sertlik deneylerine tabi tutulmuştur. Kırık yüzeyler ise metalografik incelemeye tabi tutulmuştur. Bunun yanı sıra hasar gören parçaya ANSYS programı ile gerilme analizi yapılarak maksimum gerilme noktalarının / bölgelerinin tespiti yapılmıştır. Mekanik deney sonuçları ile metalografik incelemelerden elde edilen sonuçlar birlikte değerlendirilerek hasarın oluşum nedeni, oluşum şekli hakkında yargıya varılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, failure the critical part of heavy duty machine were analyzed and cause of damage were investigated. The determination of the material used in the manufacture of damaged part of heavy duty machine determination is the first step of this study. Damaged sample part based on the results of the chemical composition test was determined as St 52 (S355) steel. The mechanical tests and metallographic examination will be held in the comparison can be made with the same characteristics of new materials have been purchased. From damaged and undamaged parts, tensile tests, hardness tests, notched-impact tests and notched-bending tests samples have been prepared. Tensile tests, hardness tests, notched-impact tests and notched-bending tests were carried out. Fracture surfaces were subjected to metallographic examination. Besides that, by using the finite element method, stress analyses were carried out in order to identify maximum stress areas. With results of mechanical tests and results of metallographic examination will be evaluated together and try to get a judgment about failure and its formation methods.