Termofilik Aspergillus fumigatus 2101'den pektinaz enziminin saflaştırılması ve karakterizasyonu
Purification and characterization of pectinase enzyme thermopfilic Aspergillus fumigatus 2101
  1. Tez No: 391989
  2. Yazar: HACER YAMANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Pektinazlar, çeşitli sektörlerde yaygın olarak kullanılan enzimlerdendir. Aspergillus fumigatus 2101 suşundan pektin liyaz doğal su kaynaklarından izole edilmiştir. Pektin liyaz, amonyum sülfat çöktürmesiyle sıvı kültürden kısmen saflaştırılmıştır. Daha sonra pektinazın saflaştırılması için jel filtrasyon ve iyon-değişim kolonu kullanılmıştır. İyon-değişim kolonuna uygulandıktan sonra 12,4 saflaştırma katsayısı elde edilmiştir. Optimum pH 8.0 ve optimum sıcaklık 40°C 70 dk olarak belirlenmiştir. Pektin liyazın moleküler ağırlığı 11,5 kDa olarak bulunmuştur. En yüksek enzim aktivitesi batık kültürde meyve posalarıyla elde edilmiştir. 4°C de 20 ay boyunca aktivitesini kaybetmediği belirlenmiştir. Substrat spesifikliği testlerinde pektin liyaz, sitrus pektine karşı en iyi aktivitesini vermiştir. Pektin liyaz; BaCl2, HgCl, FeCl3.6H2O, FeSO4, ZnSO4, K4[Fe(CN)6], Triton X-100, glisin, askorbik asit aktive ederken; CaCl2, CoCl2, KCl, NaCl, KMnO4, EDTA, SDS, sitrik asit inhibe etmiş ve LiCl3, MgCl2, ZnSO4, MgSO4, NaF, NaN3, sistein, arginin, asparagin, (NH4)2SO4, NaH2AsO4 etki göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Pectinases are upcoming enzyme because they degrade highly esterified pectin without prior action of the other enzymes. Among them, pectin lyase was obtained Aspergillus fumigatus strain 2101 which was isolated from local water sources. Pectin lyase was partially purified from submerged culture with ammonium sulphate precipitation. Then, it was applied gel filtration and ion-exchange column for purification of pectinase. After applying ionexchange column, 12.4 purification fold was obtained. Optimum pH was 8.0 and optimum temperature was 70 min at 40°C. Molecular weight of pectin lyase was 11.5 kDa. Maximum enzyme activity was obtained with fruit pulps in submerged culture. It was stabile at 4°C till 20 months. Pectin lyase gave the best high activity against citrus pectin among substrates. Presence of BaCl2, HgCl, FeCl3.6H2O, FeSO4, ZnSO4, K4[Fe(CN)6], Triton X-100, glisin ve askorbik asit enhanced the activity of the purified peçtin lyase, LiCl3, MgCl2, ZnSO4, MgSO4, NaF, NaN3, sistein, arginin, asparagin, (NH4)2SO4 ve NaH2AsO4 showed a stimulatory effect ions of CaCl2, CoCl2, KCl, NaCl, KMnO4, EDTA, SDS ve sitrik asit showed an inhibitory effect on the enzyme activity.