Soft topolojik uzaylarda soft ayırma aksiyomları üzerine
On soft separati̇on axioms in soft topological spaces
- Tez No: 392075
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KOPUZLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, öncelikle soft T0 ile T0 ve soft T1 ile T1 uzayları arasındaki ilişki gösterilmiştir. Soft T2 uzayında (x,E) soft tek nokta kümelerinİn kapalı olduğu gösterilmiş ve bazı önemli sonuçlar verilmiştir. Diğer taraftan, soft tek nokta uzayı tanımlanmış ve bazı özellikleri incelenmiştir. Ayrıca, bu uzay soft discrete uzayı ile karşılaştırılmıştır. Daha sonra soft n-T4 uzayının tanımı yapılmış ve bazı önemli özellikler verilmiştir. Son olarak soft n-T4, soft T3, soft T2, soft T1 ve soft T0 uzayları arasındaki ilişki açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly the relationships of soft T0 with T0 and soft T1 with T1 spaces are shown. It is proved that soft single point sets (x,E) are closed in soft T2 spaces and some important conclusions of this issue are given. On the other hand, soft one-point space is defined and some properties of this space are studied. Morever, soft one-point space is compared with soft discrete space. After then soft n-T4 space is defined and some important properties of this issue are indicated. Finally, the relationship of soft n-T4, soft T3, soft T2, soft T1 and soft T0 spaces are explained.