İndirgenmiş grafen oksit sentezinin karakterizasyonu
Characterization of reduced graphene oxide synthesis
  1. Tez No: 931808
  2. Yazar: BURAK İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YARTAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Grafen sentez yöntemleri içerisinde sanayi ölçekli proseslere uygulanabilir ve en ekonomik yöntem, kimyasal indirgenme yöntemidir. Kimyasal indirgenme yöntemi içerisinde toksik etkiler içermeyen ve indirgenme verimi yüksek olan çalışmalar ilgi çekmektedir. Bu çalışmada toksik etkiler içermeyen, çevre dostu ve ekonomik bileşiklerden indirgen şekerler tercih edilmiştir. İndirgen şekerlerden glikoz, fruktoz ve galaktozun indirgenmiş grafen oksit sentezinde performanslarının değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Bu hedefle 4 parametre ve 3 seviyeden oluşan L9 (34) deney tasarım modeli kullanılarak Taguchi yöntemi ile kalite kriterlerine ait optimizasyon çalışması gerçekleştirildi. Parametre olarak sıcaklık (80-150-250oC), indirgen şeker (glikoz-fruktoz-galaktoz), bazik ortam (sodyum hidroksit-potasyum hidroksit-amonyak) ve pH(3-7-9) seçilmiştir. Karakterizasyon ve optimizasyon için seçilen kalite kriterleri BET ile yüzey alanı ölçümü (YA), XRD ile kristal boyutu (KB), SEM+EDS ile karbonun oksijene atomik oranı (C/O), RAMAN ile D/G pik oranı, ZETA-SİZER ile zeta potansiyeli (ZP), parçacık boyut dağılımı analizleri (PB), ve FTIR ile yapı karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sayısal sonuçlar kullanılarak her bir kalite kriteri için parametrelere ait optimum noktalar ve seviyeleri belirlenmiştir. Her biri kalite kriterlerine ait iyileşme oranları L934 deney tasarımındaki en iyi sonuçlar, grafen oksit örneğine ait referans alınarak hesaplanmıştır. Bu sonuçlara göre iyileşme oranları, C/O için %314,7, ZP için %45,71, PB için % 67,26, YA için 121,1, D/G için -%6,6 ve KB için %54,4 iyileşme oranları elde edilmiştir. Optimizasyon sonuçları ve iyileşme oranları göstermiştir ki, indirgen şekerlerin indirgenmiş grafen oksit sentezi üzerinde, toksik etkileri olan kimyasallar yerine kullanımının alternatif olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The chemical reduction method is the most cost-effective technique for synthesizing graphene, and it may be used in large-scale operations. Studies with a high reduction efficiency and no harmful consequences are of interest in the chemical reduction approach. Reduced sugars derived from cost-effective and ecologically friendly substances without harmful effects were favored in this study. Its goal is to assess how well-reduced carbohydrates such as glucose, fructose, and galactose perform in the production of reduced graphene oxide. The L9(34) experimental design model, which has four parameters and three levels, was used in the Taguchi method to optimize the quality criterion. The parameters that were chosen were temperature (80-150-250°C), reduced sugar (glucose-fructose-galactose), basic medium (sodium hydroxide-potassium hydroxide-ammonia), and pH (3-7-9). Surface area measurement (YA) with BET, crystal size (KB) with XRD, atomic ratio of carbon to oxygen (C/O) with SEM+EDS, D/G peak ratio with RAMAN, zeta potential (ZP) with ZETA-SIZER, particle size distribution analysis (PB), and structure characterization with FTIR were selected for characterization and optimization. For each quality criterion, the optimal points and levels of the parameters were identified using the numerical findings. The graphene oxide sample's best findings from the L934 experiment design were used to compute the improvement rates for each quality criterion. The recovery rates found were as follows: 314.7% for C/O, 45.71% for ZP, 67.26% for PB, 121.1% for YA, -6.6% for D/G, and 54.4% for KB. Utilizing reduced sugars rather than chemicals that harm the manufacture of reduced graphene oxide may be an alternative, according to optimization results and recovery rates.