Alternatif yağ kaynaklarının yavru Karadeniz alabalıklarında (Salmo trutta labrax Pallas, 1811) büyüme performansı, lipit metabolizması ve bazı genlerin mRNa ekspresyonu üzerine etkisi
Effect of alternative oil sources on growth performances, lipid metabolisms and mRNa expression of some genes in Black Eea trout (Salmo trutta labrax Pallas, 1811) Juvenile
- Tez No: 392090
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN ÖZTÜRK, YRD. DOÇ. DR. AHMET NECDET SİRKECİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Ziraat, Aquatic Products, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmada, balık yağı yerine kullanılan bitkisel yağların (soya yağı ve keten tohumu yağı) Karadeniz alabalık (Salmo trutta labrax Pallas, 1811) yavrularında büyüme performansı ile kas ve karaciğer dokularında yağ asidi kompozisyonu, Δ6 desaturasyon ve elongasyon mRNA seviyeleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü kapalı devre araştırma ünitesinde yürütülen çalışmada, başlangıç ağırlıkları 1.40±0.01 g olan toplam 720 adet Karadeniz alabalık yavrusu %100 balık yağı, %67-33, %50-50 ve %33-67 soya yağı-keten tohumu yağı içeren diyetlerle 90 gün boyunca beslenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of some vegetable oils (soy oil and linseed oil), which were used instead of fish oil, on growth performance, and fatty acid composition, Δ6 desaturation and elongation mRNA levels of muscle and liver tissues in the Black sea trout (Salmo trutta labrax Pallas, 1811) juvenile were examined. In the present study which was carried out in the closed recirculation system in the Central Fisheries Research Institute, a total of 720 Black Sea trout juveniles with initial weight of 1.40±0.01 g, were fed throughout 90th days with diets containing 100% fish oil and 67-33%, 50-50%, 33-67% soy oil-linseed oil.