Inconel 718 sac malzemelerin lazer ile kesilmesinde işlem parametrelerinin etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of laser cutting process parameters on inconel 718 sheet metal materials
  1. Tez No: 392183
  2. Yazar: MURAT UZUNGÖRÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ULUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Inconel 718 havacılık malzemesinin farklı parametrelerde CO2 lazer ile kesilmesi sonrasında ortaya çıkan kerf genişliği, yüzey pürüzlülüğü ve kesme bölgesinin mikroyapısı incelenmiştir. Kesme sırasında lazer gaz basıncının ve lazer kesme gücünün sabit olduğu, kesme gazı basıncının ve ilerleme hızının değiştiği parametreler kullanılmıştır. Kesme işlemi sonrasında numunelerin incelenmesinde kerf genişliği ölçüm projektörü, yüzey profilometre, SEM ve EDS analizleri kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda, bu malzeme için en uygun kesme parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. En düşük basınç değeri olan 0,8 bar kesme gazı basıncında yapılan kesme işleminde ortalama kerf genişliği değerlerinin 1,2 bar ve 1,6 bar kesme gazı basıncında yapılan kesme işlemlerine göre düşük olduğu belirlenmiştir. 1,6 bar kesme gazı basıncı ve 6 m/dak 'lık kesme hızında en düşük yüzey pürüzlülüğü (Ra=2,8 µm) değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, variations of results of kerf width, surface roughness and microstructure analysis due to CO2 laser cutting of Inconel 718 aerospace material with different cutting parameters have been evaluated. During the cutting process, parameters of laser gas pressure and laser cutting power are constant while cutting gas pressure and feed rate are variable have been used. After the cut process, samples have been evaluated with kerf width measurement projector, surface profilometer, SEM and EDS analysis. At the end of this study, determination of the best cutting parameters for this material are aimed. It is determined that average kerf width value of 0,8 bar cutting gas pressure is low compared to 1,2 bar and 1,6 bar cutting gas pressure. The lowest surface roughness value (Ra=2,8 µm) is obtained with the cutting process using 1,6 bar cutting gas pressure and 6 m/min feed rate.