Elektron ışını ve TIG kaynağı yöntemleriyle birleştirilmiş inconel 718 malzemenin mekanik özelliklerinin karşılaştırılması
Mechanical properties of welded inconel 718 parts that had been jointed by TIG and EBW were compared to the mechanical properties of the parent inconel 718 material
  1. Tez No: 84461
  2. Yazar: ALİ BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN KURŞUNGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
IV ÖZET Süper alaşımlar genellikle yüksek sıcaklıkta, mukavemet ve korozyon direncinin birlikte gerekli olduğu yerlerde kullanılırlar. Bu uygulamaların pek çoğuna üretim aşamasında kaynak gerekli olduğundan, süper alaşımların kaynağı standartlarda verilen gereksinimleri karşılayacak şekilde yapılmalıdır. Bu araştırmada seçilen malzeme, Fe-Ni esaslı süper alaşım, Inconel 718'dir. İnci HİBMK'lığının en önemli vazifelerinden biri onarım işlemleri uygulamaktır. Motor sıcak kısım parçalarına uygulanan kaynak işlemlerinin, kalite gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığı tahribatsız kontrol yöntemleriyle tespit edilmektedir. Ancak, bu araştırmayla, ana malzemenin mekanik özelliklerinin, kaynaklı malzemenin mekanik özellikleriyle ne ölçüde paralellik gösterdiği değerlendirilmiştir. Numunelere, TIG ve El kaynağı yapılmış ve çekme testi uygulanarak sonuçları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Super alloys are generally used in applications where properties such as high temperature, strength and corrosion resistance are required. Since these applications require welding during manufacturing, welding of super alloys has to be in compliance with requirements per given standards. Inconel 718, a Fe-Ni based super alloy was chosen for our research. The most important task of lsl HİBM is to perform repair procedures. The compliance with quality requirements of welding application on engine hot section parts is performed using nondestructive inspection techniques. However, in this research the mechanical properties of welded parts were compared to the mechanical properties of the parent material. The result of tensile testing was performed on samples that had TIG and EBW applied.