Toplama Noktası Sistemi ve Ankara Esenboğa Havalimanı uygulaması
Point Merge System and its applicaiton at Ankara Esenboğa airport
  1. Tez No: 392206
  2. Yazar: GÜRCAN SINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR USANMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Trafik Kontrol Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dünyada ve özellikle ülkemizde artan hava trafiği karşısında verilen hava trafik hizmetinin belirli bir standartta ve kalitede verilmesi kaçınılmaz olmuştur. Verilen hizmetin belli bir standartta verilmesi, günümüzde kullanılan yöntemlerle mümkün değildir. Trafiklerin, standart bir hizmet alması, devamlı bir alçalışla son yaklaşma fiksine ulaşması, verilen hizmette mümkün olduğunca az sayıda konuşma yapması ve frekansı mümkün olduğunca az meşgul etmesi standardizasyonu ve kaliteyi sağlayacaktır. Bu amaçla, son yıllarda geliştirilmekte olan Toplama Noktası Sistemi, Ankara Esenboğa Havalimanı (LTAC) 21 pisti yaklaşmaları için uygulanmıştır. Geleneksel yöntemin kullanıldığı canlı trafik verisinin Toplama Noktası Sistemi uygulamasına göre geliştirilen simülasyon çalışması hava trafik kontrolörleri tarafından denenmiştir. Çalışma sonunda geleneksel yöntem ile Toplama Noktası Sistemi karşılaştırılarak, uygulama konusundaki sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A certain standard of the air traffic services across the country and increasing air traffic in the world and has become inevitable, especially given the quality. Be given a certain standard of service, it is not possible with the currently used method. The traffic, take a standard service, continuous descent to reach the final approach fix, to speak as little as possible on the number and frequency holding time as little as possible will ensure standardization and quality. For this purpose, Point Merge System which is being developed in recent years, Ankara Esenboga Airport (LTAC) approach for runway 21 has been applied. The live traffic ,which is controlled with traditional methods, is used for the simulation data of the traffic designed with the usage of Point Merge System, which tested by air traffic controllers. At the end, the results were obtained in a conventional method by comparing Point Merge System application.