Bazı doğa ve kültür mantarı türlerinin biyoaktif özelliklerinin ve radyoaktif element miktarlarının belirlenmesi
Investigion of bioactive properties and radioactive elements contents in nature and culture mushrooms
  1. Tez No: 392311
  2. Yazar: AYŞENUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Mikrobiyoloji, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Biochemistry, Microbiology, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada; doğada kendiliğinden yetişen ve kültür ortamında üretilen bazı mantarların biyoaktif özellikleri ve radyoaktivite içerikleri araştırılmıştır. 4 tanesi doğal (Agaricus campestris, Amanita caeserea, Fistulina hepatica, Meripilus giganteus), beş tanesi de kültür ürünü (Agaricus bisporus (4 farklı işletme), Pleurotus ostreatus) olmak üzere toplam 9 adet mantarla çalışılmıştır. Söz konusu mantarlar; kimyasal bileşimleri, protein değerleri, toplam fenolik miktarları, antioksidan-antimikrobiyal aktiviteleri ve içerdikleri radyoaktif elementler bakımından analiz edilmiştir. Araştırılan mantarların protein içerikleri % 11 - % 37.71, toplam polifenol miktarları 1.111 ± 0.017 - 3.858±0.130 mg GAE/g, antioksidan aktiviteleri 1.528 ± 0.042 - 9.340 ± 1.069 μmolFeSO4.7H2O/g aralığında bulunmuştur. Agaricus campestris mantarı Klebsiella pneumoniae bakterisine karşı inhibitör etki göstermiştir. Mantarlardaki radyoaktivite konsantrasyon ortalamaları 238U, 232Th, 40K ve 137Cs için sırasıyla 20.79 ± 1.4, 6.8 ± 0.5, 494.4 ± 19.8, 31.1 ± 1.8 Bq/kg, yetişme yerlerinin radyoaktivite konsantrasyon ortalamaları ise 238U, 232Th, 40K ve 137Cs için sırasıyla 33.1 ± 1.6, 16.3 ± 0.6, 128.3 ± 5.4, 13.5 ± 0.7 Bq/kg'dir. Alınan efektif doz ortalaması 33.6 μSv/y olup, bu değer dünya ortalamasının altındadır. Bulunduğu yörede oduna arız olan, halk arasında zehirli zannedilen oysa yenebilen hatta tıbbi özelliği olduğu anlaşılan Fistulina hepatica mantarı dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, bioactive properties and radioactive reserves in wild and cultivated mushrooms was investigated. 4 of them are wild (Agaricus campestris, Amanita caeserea, Fistulina hepatica, Meripilus giganteus), five of them cultivated (Agaricus bisporus (4 different firm), Pleurotus ostreatus); total of 9 mushrooms was studied. Chemical compositions, protein values, total phenolic amounts, antioxidant-antimicrobial activities and radioactive elements they contain have been analyzed. Investigated fungi protein content range of 11 % to % 37.71, total polyphenols amounts 1.111 ± 0.017 - 3.858 ± 0.130 mgGAE/g, antioxidant activities 1.528 ± 0.042 - 9.340 ± 1.069 μmolFeSO.7H2O/g was determined. Agaricus campestris inhibited Klebsiella pneumoniae bacteria. Radioactivity concentration averages of mushrooms for 238U, 232Th, 40K ve 137Cs are 20.79 ± 1.4, 6.8 ± 0.5, 494.4 ± 19.8, 31.1 ± 1.8 Bq/kg, radioactivity concentration avareges of habitats for 238U, 232Th, 40K ve 137Cs are 33.1 ± 1.6, 16.3 ± 0.6, 128.3 ± 5.4, 13.5 ± 0.7 Bq/kg, respectively. The average effective dose is 33.6 μSv/y and this value is below the world average. Fistulina hepatica which known as poisonous in current location whereas it is edible, medical even drew attention.