Başlangıç ve sınır değer problemlerinin homotopi pertürbasyon sumudu dönüşüm yöntemi ile çözümleri
The solutions of initial and boundary value problems via homotopy perturbation sumudu transform method
- Tez No: 392400
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP FİDAN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yapılan tez çalışması beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışılan konunun tarihi gelişimi ve kullandığımız problemlerin genel denklemleri verildi. İkinci bölümde, tezde geçen temel tanım ve teoremlerden bahsedildi. Üçüncü bölümde, yöntemden bahsedildi. Homotopi Pertürbasyon Sumudu Dönüşüm Metodu, bu metodu oluşturan homotopi pertürbasyon metodu, Sumudu yöntemi ve bunlara ek olarak He polinomları anlatıldı. Dördüncü bölümde Homotopi Pertürbasyon Sumudu Dönüşüm metodu farklı özellikteki kısmi diferansiyel denklemlere uygulandı. Elde edilen çözümlerin bazılarının grafikleri çizilerek, tam çözüm ile kıyaslandı. Son bölümde ise başlangıç ve sınır değer problemlerinin Homotopi Pertürbasyon Sumudu Dönüşüm metodu ile elde edilen çözümleri incelenerek genel bir sonuca varıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter includes the historical developments of our topic and general forms of differential equations which are used in this thesis. Some theorems and definitions are given in chapter 2. In chapter 3, we give some information about Homotopy Perturbation Method, Sumudu Transform Method, Homotopy Perturbation Sumudu Transform Method and He's Polynomials. In the next chapter, our method is applied to various partial differential equations. In chapter 5, obtained solutions are investigated.