Bimetallic nanocage based nanoreactors
Bimetalik nanokafes yapısında nanoreaktörler
  1. Tez No: 392423
  2. Yazar: ŞEYMA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, Pd-Pt bimetallik nanokafes yapısındaki farklı şekillere sahip (küp, kafes, kabuk-kabuk kafes, iki metalli alaşım kafes) nanoreaktörler hazırlanıp 4-Nitrofenolün indirgenmesi testinde katalist olarak kullanılmışır. Tüm katalizörler için hız sabitleri, 'k' değerleri ve hızlar hesaplandı. Pd NKafes ve kabuk-kabuk NKafes yapıların içinde boşluk olmayan yapılardan daha hızlı olduğu görüldü.. Pd Nkafesin en hızlı olduğu görüldü. Bu sonuç kafes etkisi ve Pd türleri aktivitesi ile açıklanabilir. Pt-Pd kabuk-kabuk NKafesin Pd-Pt kabuk-kabuk NKafesten daha hızlı olduğu görüldü. Pd iç kabuğun daha etkili olduğu görüldü. Alaşım yapısının en yavaş olduğu görüldü. Ayrıca içi boş nanopartiküllerin kafes etkileri araştırıldı. Bekleme süresi boyunca, 4-NP kafes yapıların iç kısmında birikerek küçük bir hacim içinde reaktif konsantrasyonunda artışa neden olur. Kafes içinde reaktanın çarpışma sayısı ve reaksiyon hızı da artar. Bekletilmiş Pd NKafes ve Pt NKafes yapıları için hız sabitleri, 'k' değerleri ve hızlar hesaplanmıştır. Denge durumunda en uygun bekleme süreleri Pt NKafes için 10 dk, Pd NKafes için 20 dk olarak bulunmuştur. Pt kafes için 10 dk ve Pd kafes için 20 dk dan daha uzun süreler kafes içinden çıkan 4-NP konsantrasyonun azalmasıyla hızı düşürür.
Özet (Çeviri)
In this study, Pt-Pd based nanocatalysts with shapes (cubes, cages, shell-shell cages, bimetallic alloy cage) were prepared and used as catalysts in catalytic reduction of 4-nitrophenol. Rates of all catalysts and the rate constants 'k' values were calculated for each catalyst. We found that Pd Nanocage and shell-shell NCage are faster than solid structures. Among these, the Pd Nanocage is the fastest. This can be attributed to the cage effect and the activity of the Pd species. Pt-Pd Shell-Shell NCage is faster than Pd-Pt Shell-Shell NCage. We observed that Pd inner shell is more effective. According to our results alloy structure was the slowest one. Also the cage effects of hollow nanoparticles were investigated. During the incubation period, 4-Nitrophenol accumulated into interior part of cages and causes the increasing of the concentration of reactant in a very small volume. Therefore, the number of successive collisions of reactant in the interior of cage increases so that the rate of reaction also increases. Rates, the rate constants 'k' values of incubated Pd NCage and Pt NCage were calculated. We found that the optimum incubation time for the most effective equilibrium state of the Pt cage is 10 mins and for Pd cage is 20 mins. The longer incubation period than 10 min for Pt cage and 20 min for Pd cage results the escape of the 4-NP molecules from the cage, rate decreases.