Propolis ekstrakt içeren doğal yara örtüsü malzemelerinin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of propolis extracts containing natural materials wound dressing
- Tez No: 392424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde, piyasada yara iyileşme sürecine katkısı olan çok çeşitli yara örtüleri vardır (pasif yara örtülerinden interaktif ya da biyoaktif yara örtüleri). Polisakkaritler (aljinat, kitin, kitosan, heparin), proteoglikanlar ve proteinler (kollojen, jelatin, fibrin, keratin, ipek lifler), poli(tetrafloroetilen), poli(vinilklorür), polietilen, gibi bazı doğal ve sentetik polimerler yara ve yanık tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Aljinat, jelatin, propolis biyomedikal alanında kullanılan doğal malzemelerdir. Bunlar, biyouyumluluk, biyolojik olarak kendine özgü yapı ve iyi mekanik özellikleri nedeniyle hücre çoğalması, mirasyonu ve farklılaşma için optimum microortam sağlarlar ve yarayı iyileştirir. Bu çalışmada aljinat ile farklı konsantrasyonlar propolis ekstraktı (0,1, 0,5 ,1, 3%) ile ince hidrojel film ve köpük doğal yara örtüsü malzemeleri hazırlandı ve karakterize edildi. Aynı zamanda jelatin ve farklı konsantrasyonlar propolis ekstraktı (0,1, 0,5 ,1, 3%) ile köpük doğal yara örtü malzemesi hazırlandı ve karakterize edildi. Hazırlanan köpük ve hidrogel film yara örtülerinin karakterizasyonu için FTIR, yüzeysel özelliği için SEM, gözenek boyutu, farklı pH'larda şişme özelliklerine, su tutma kapasitelerine, in vitro bozulması ve antimikrobiyal özellikleri incelendi. Ayrıca hazırlanan hidrogel filmin, film kalınlığı ile su buharı geçirgenliği özelliğide incelendi.
Özet (Çeviri)
Currently, there are a variety of wound dressings available ranging from passive to interactive and bioactive products that contribute to the healing process. Some natural and synthetic polymers such as polysaccharides (aljinates, chitin, chitosan, heparin ), proteoglycans and proteins (collagen, jelatin, fibrin, keratin, silk fibroin ), poly(tetrafluoroethylene), poly(vinyl chloride), polyethylene are extensively used in wounds and burns management.They provide an optimal microenvironment for cell proliferation, migration and differentiation, due to their biocompatibility, biodegradability, peculiar structure and good mechanical properties and the wound heals. Aljinate, jelatine, propolis are natural materials widely investigated and used in the biomedical field. In this research work, thin hydrogel films and foams composed by aljinate and propolis extract in different proportions (0,1, 0,5 ,1 and 3%) were prepared and characterized. At the same time foams composed by jelatine and propolis extract in different proportions (0,1, 0,5 ,1 and 3%) were prepared and characterized. For the characterization of the prepared foam and film dressings hidrogel FTIR, SEM for the surface feature, the pore size of the different pH of swelling properties, water retention capacity, in vitro degradation and examined the antimicrobial properties. In addition to the film thickness was investigated in feature films prepared hidrogel water vapor permeability.