Farklı sıra arası ve sıra üzeri uzaklığının yemlik bakla (Vicia faba var. minor l.) da verim ve bazı verim komponentlerine etkisi
  1. Tez No: 65802
  2. Yazar: MUHARREM ÖZKAYAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA AVCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
IX ÖZET FARKLI SIRA ARASI VE SIRA ÜZERİ UZAKLI?ININ YEMLİK BAKLA {Vida foba var. minor L.)'DA VERİM VE BAZI VERİM KOMPONENTLERİNE ETKİSİ ÖZKAYAHAN, Muharrem Yüksek Lisans Tezi, Tarla Bitkileri Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Rıza AVCIO?LU Eylül 1997, 30 sayfa Bu çalışma, Bornova/İzmir ekolojik koşullarında, 1995-1996 kış yetiştirme periyodunda, farklı sıra arası ve sıra üzeri uzaklıklarının yemlik baklada verim ve diğer bazı verim komponentlerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Üç farklı sıra arası (20 cm, 30 cm, 40 cm) ve iki değişik sıra üzeri (10 cm, 15 cm) uzaklık denemenin faktörlerini oluşturmuştur. Elde edilen verilere göre; en yüksek yeşil ot verimi (2.983 kg/da) 20 cm sıra arası ve 10 cm sıra üzeri uzaklığı, en yüksek dane verimi (144 kg/da) ise 20 cm sıra arası ve 15 cm sıra üzeri uzaklıklarda gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Yemlik Bakla, Viciafaba var. minor, Sıra Arası ve Sıra Üzeri Uzaklığı, Yeşil Ot ve Dane Verimi
Özet (Çeviri)
X ABSTRACT EFFECT OF DIFFERENT ROW AND PLANT SPACING ON THE YIELD AND SOME YIELD COMPONENTS OF HORSEBEAN (Vicia faba var. minor L.) ÖZKAYAHAN, Muharrem MSc in Field Crops Department Supervisor : Prof. Dr. Rıza AVCIO?LU September 1997, 30 pages This study was conducted to determine the effect of different row and plant spacing on the yield and some other yield components of horse-bean under Bornova/İzmir ecological conditions, during winter growing period of 1995-1996. Three different row spacing (20 cm, 30 cm, 40 cm) and two various plant spacing (10 cm, 15 cm) were the factors testesd in the experiment. According to the data obtained; the highest green herbage yield (29,830 kg/ha) were recorded in 20 cm x 10 cm plant spacings and also the highest seed yield (1,440 kg/ha) were recorded in 20 cm x 10 cm plant spacings. Keywords : Horsebean, Vicia faba var. minor, Row and plant spacing(s), Green herbage and seed yield(s)