Antimicrobial and antioxidant activities of Salix aegyptiaca L. roots
Salix aegyptiaca L. köklerinin antimikrobiyel ve antioksidan aktiviteleri
- Tez No: 392463
- Danışmanlar: PROF. DR. M. HAKKI ALMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biology, Bioengineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, Salix aegyptiaca L. köklerinin ekstraksiyon verim yüzdesi, toplam kondanse tanen miktarı, fenolik bileşikleri ile antioksidan ve antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesi olmuştur. Kökleri ekstrakte edebilmek için; su, etanol ve metanol gibi çözücüler hızlandırılmış solvent ekstraksiyonu (ASE), geleneksel ekstraksiyon (CE) ve mikrodalga ekstraksiyonu (ME) yöntemlerinde kullanılmıştır. Bileşen tanımlamaları LC-MS/MS metotlarıyla gerçekleştirilmiştir. Kök ekstraktlarının antioksidan aktiviteleri ve toplam kondanse tanen miktarları UV-vis spektrofotometre cihazında sırasıyla 517nm ve 580 nm olarak ölçülmüştür. Ekstraktların antimikrobiyal aktivitesi disk difüzyon testi kullanılarak değerlendirilmiştir. En yüksek ekstraksiyon verimi metanol kullanılan ASE metodunda bulunmuştur (%17.1). Metanol kullanılarak yapılan kök ekstraktlarında toplam kondanse tanen ve kinik asit düzeyleri sırasıyla 35.14 mg/L ve 63894.761 µg/g olarak bulunmuştur. En yüksek DPPH giderme aktivitesi, metanol kullanılan ASE yönteminde belirlenmiştir (%98.8). En yüksek inhibisyon bölgesi Candida albicans' a karşı bulunmuştur (25.6 mm).
Özet (Çeviri)
The aim of current study was to determine antioxidant and antimicrobial activities of Salix aegypyiaca L. root extracts along with their yield percentages, total condensed tannin concentrations and identification of phenolic compounds. The root extractions were performed with water, ethanol and methanol. Used extraction methods were accelerated solvent extraction (ASE), conventional extraction (CE) and microwave extraction (ME). Identification of phenolic compounds in methanolic extract was done by LC-MS/MS. The antioxidant activities of root extracts and total condensed tannin concentrations were measured by UV-vis spectrophotometer at 517 nm and 580 nm, respectively. The antimicrobial activities of the extracts were evaluated based on disc diffusion assay. The highest extraction yield was observed for methanol extracts obtained with ASE technique (17.1%). Furthermore, total condensed tannin and quinic acid concentrations in methanol root extracts were 35.14 mg/L and 63894.761 µg/g dry extract, respectively. Additionally, the highest DPPH scavenging activity was determined by methanol extract obtained with ASE method (98.8%). The highest inhibition zone was against Candida albican (25.6 mm).