Alyssum floribundum Boiss. & Balansa (Brassicaceae) bitkisinden elde edilen ekstraktların antioksidan ve antimikrobiyal aktivitesinin araştırılması
Investigation of antioxidant and antimicrobial activity of extracts from Alyssum floribundum Boiss. & Balansa (Brassicaceae) plant
- Tez No: 535261
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma kapsamında Alyssum floribundum Boiss.& Balansa (Brassicaceae) bitkisinin antioksidan aktivitesi ve antimikrobiyal aktiviteleri incelenmiştir. Bu amaçla bitkinin kök, gövde ve yaprağın ayrı ayrı, etanol kullanılarak ekstraksiyonları yapıldı. 1,1-difenil-2-pikrilhidrazil (DPPH•) serbest radikal giderme aktivitesi yöntemi kullanılarak ekstraktların antioksidan aktivitesi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar standart madde olarak kullanılan Bütil hidroksi tolüen (BHT) ile karşılaştırılarak değerlendirildi. Etanol ile yapılan ekstraksiyonlar sonucunda bitkinin kurutulmuş yaprak, kök ve gövdesinden ekstrakte edilebilen maddelerin yüzde verimi; % 15,84 - % 74,37 arasında bulunmuştur. DPPH• radikali giderme aktivitesinin tayin sonuçları; etanol ile hazırlanan ekstraktlar arasında en iyi aktiviteyi kök ekstraktı, en az aktiviteyi ise gövde ekstraktı göstermiştir. A. floribundum bitkisinin antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesi için resazurin mikroplak yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemde kök, gövde ve yaprak özütlerinin bakteri kültürlerinde antimikrobiyal aktiviteleri standart ilaç olarak kullanılan ampisilin ile karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda minimum inhibisyon konsatrasyonu (MİK) değerleri, maviden pembeye renk değişimini engelleyen en düşük konsantrasyon değeri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, antioxidant activity and antimicrobial activities of Alyssum floribundum Boiss. & Balansa (Brassicaceae) were investigated. For this purpose, root, stem and leaf of the plant were separately extracted using ethanol. The antioxidant activity of the extracts was investigated using 1,1-diphenyl-2-picrylhydrazyl (DPPH•) free radical scavenging activity method. The results obtained were compared with the butyl hydroxy toluene (BHT) used as standard. Percentage of substances extractable from the dried leaf, root, and bark of the plant as a result of the extractions made with ethanol; 15,84% - 74,37% were found between. Determination results of DPPH• radical scavenging activity; Among the extracts prepared with ethanol, the root extract showed the best activity and the trunk extract showed the least activity. The resazurin microplate method was used to determine the antimicrobial activity of A. floribundum. In this method, antimicrobial activities of root, stem and leaf extracts in bacterial cultures were compared with ampicillin, which is used as a standard drug. As a result of the study, the minimum inhibition concentration (MIC) values, the lowest concentration value which prevents color change from blue to pink has been obtained.