Schıff bazı içeren organometalik türevli bileşiklerin sentezi ve DNA etkileşimlerinin spektrofotometrik incelenmesi
Synthesis of new organometalic complexes including schiff base and investigation of their interaction with DNA
  1. Tez No: 814328
  2. Yazar: SELİNSU DİKİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ferrosenkarboksaldehit içeren iki yeni Schiff bazı ve onların Co(III), Ni(II) ve Pt(II) kompleksleri sentezlendi. Schiff bazları 1H ve 13C-NMR, FT-IR, UV-Vis ve elemental analiz (CHN) ile karakterize edildi. Schiff bazlarının Co(III), Ni(II) ve Pt(II) metal kompleksleri UV-GB ve FT-IR spektrumları değerlendirilerek karakterize edilirken elemental analiz (CHN), iletkenlik ve magnetik duyarlılık ölçüm sonuçları da dikkate alındı. Komplekslerin karakterizasyon değerlendirmelerine göre Pt(II) kompleksleri diyamanyetik, Co(III) ve Ni(II) komplekslerinin ise paramanyetik olabileceği ön görüldü. Ayrıca (Fc-3A2N-Co) kodlu kompleksin ESR spektrumu alındı ve lande G faktörü 4,22 olarak belirlendi. Schiff bazlarının ve bunların komplekslerinin single calf-timus DNA'sı ile bağlanma yeteneği çalışmaları, elektronik absorpsiyon titrasyonu yöntemi ile araştırıldı. Bağlanma etkileşimi çalışması sonucunda, (Fc-3A2N-Pt), (vFc-3A2N-Co), (vFc-3A2N-Ni)'nın interkalatif bağlanma moduyla DNA ile etkileşime girdiği belirlendi. CT-DNAile olan bağlanma etkileşimi sonuçlarına göre, (Fc-3A2N-Pt) 'in Kb=5,4x103 M-1 değeri iler en yüksek bağlanma sabitine sahip olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Two new Schiff bases containing ferrocenecarboxaldehyde and their Co(III), Ni(II) and Pt(II) complexes were synthesized. Schiff bases were characterized by 1H-NMR, FT-IR, UV-Vis and elemental analysis (CHN). While the Co(III), Ni(II) and Pt(II) metal complexes of Schiff bases were characterized by evaluating their UV-GB and FT-IR spectra, elemental analysis (CHN), conductivity and magnetic susceptibility measurement results were also taken into account. According to the characterization evaluations of the complexes, it was predicted that Pt(II) complexes could be diamagnetic, while Co(III) and Ni(II) complexes could be paramagnetic. According to the ESR spectrum of the (Fc-3A2N-Co) coded complex, the lande G factor was found to be 4.22. The binding ability studies of the Schiff Bases and their complexes, with calf-thymus DNA have been explored by the absorption titration method. The binding interaction study reveals that (Fc-3A2N-Pt), (vFc-3A2N-Co), (vFc-3A2N-Ni) interacted with DNA with intercalative binding mode. According to the results of binding interaction with CT-DNA, it was determined that (Fc-3A2N-Pt) had the highest binding constant with Kb=5,4x103 M-1.