Dereköy-Bozyaka-Güzelöz (Nallıhan) çevrelerindeki iri bentik foraminiferlerin sistematiği, biyostratigrafisi ve paleoekolojisi
Systematics, biostratigraphy and paleoecology of larger benthic foraminifera around Dereköy-Bozyaka-Güzelöz (Nallıhan)
- Tez No: 392648
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN GÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnceleme alanı Ankara iline bağlı Nallıhan ilçesinin kuzey kesimlerinde Dereköy-Bozyaka-Güzelöz çevresinde yaklaşık 120 km2'lik bir alanı kapsamaktadır. Araştırmada, Üst Kretase yaşlı çökellerde bulunan bentik foraminiferlerin sistematiği, biyostratigrafisi ve paleoekolojisi üzerinde durulmuştur. Özellikle iri bentik foraminiferlerin sistematik tanımlamaları, biyostratigrafisi, biyometrik bulguları ve ortamsal yorumları ele alınmıştır. Araziden derlenen örneklerden 56 adet kayaç ince kesiti, 300'e yakın Orbitoides birey ince kesitleri hazırlanmıştır. İri bentik foraminiferlerden yalnızca üç türün varlığı belirlenmiştir. Bunlar Orbitoides apiculatus Schlumberger, Orbitoides gruenbachensis Papp ve Siderolites calcitrapoides Lamarck'dır. Maastrihtiyen yaşlı Taraklı Formasyonu çökelleri içerisinde Orbitoides apiculatus menzil ve bolluk zonu ortaya konmuştur. Ayrıca, araştırmada Orbitoides cinsinin paleoekolojik yaklaşımları için biyometrik incelemeler gerçekleştirilmiştir. Orbitoides'lerin dış ve iç parametreleri değerlendirilmiş olup Orbitoides apiculatus ve O. gruenbachensis türlerinin karbonatlı silisiklastikler içerisinde bol olduğu ortaya konmuştur. Bunlara ek olarak, Orbitoides kavkılarında üç tip mikrodelgi gelişimi gözlenmiştir. Bunlar (1) dairesel-yarı dairesel, (2) menderesli ve (3) oygu şeklindedir. Dairesel-yarı dairesel ve menderesli olanların parazitik; oygulu şekilde olanların ise hermit bir yaşam sonucu geliştiği düşünülmektedir. Mikrodelgiler Maendropolydera osmaneliensis Nielsen & Görmüş ve Curvicnus semorbis Nielsen olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Investigation area covers the Dereköy-Bozyaka-Güzelöz and surroundings approximately 120 km2 located in north of Nallıhan in Ankara. The investigation focusus on the systematics, biostratigraphy and paleoecology of larger benthic foraminifera in the Upper Cretaceous sediments. The study particularly considers the systematic descriptions, biostratigraphy, biometric findings and environmental interpretations of larger benthic foraminifera. 56 rock thin sections and approximately 300 Orbitoides individual thin sections were prepared. The only 3 species of larger benthic foraminifera are identified. These are Orbitoides apiculatus Schlumberger, Orbitoides gruenbachensis Papp and Siderolites calcitrapoides Lamarck. Orbitoides apiculatus Range and abundance zones are described in Maastrichtian aged Taraklı Formation sediments. Also, in the study, biometric researches were realized for paleoecological approaches of Orbitoides genus. The internal and external parameters of Orbitoides individuals were evaluated and richness of Orbitoides apiculatus and O. gruenbachensis species were found in the calcerous siliciclastics. In addition to these, three kinds of mşcroboring activity were seen. These are (1) cicular to semi-circular, (2) meandering and (3) cave shaped views. It is thought that meandered and circular-semicircular shaped microborig activity are related to parasitic life modes while cave shaped ones are associated with hermit type life modes. Microboring activies are identifed as Maendropolydera osmaneliensis Nielsen & Görmüş ve Curvicnus semorbis Nielsen.