q-tomurcuk fonksiyonu ve q-Bezier eğrileri
q-blossom and q-Bezier curves
- Tez No: 392666
- Danışmanlar: DOÇ. İBRAHİM BÜYÜKYAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmış ve tez hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde, tezde gerekli olan bazı kavramlar ve özellikler ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde, Bernstein taban fonksiyonları yardımıyla oluşturulan Bézier eğrilerinin tanımı ve özellikleri ile birlikte bu eğrileri keyfi olarak bölmeye yarayan Casteljau algoritması verilmiştir. Ayrıca bu bölümde Bernstein taban fonksiyonlarının Bézier eğrilerinin şekli üzerindeki etkisi örnekler üzerinde gösterilmiştir. Sonrasında, q-Bernstein taban fonksiyonu kullanılarak tanımlanan q-Bézier eğrileri ve özellikleri verilmiştir. Bu eğriler için q-Casteljau algoritması ifade edilmiş ve q parametresi değişiminin q-Bézier eğrisi üzerindeki etkisi örnek üzerinde incelenmiştir. Dördüncü bölümde, oldukça önemli özelliklere sahip olan q-tomurcuk fonksiyonu ve özelliklerine yer verilip q-Bézier eğrileri ve q-tomurcuk fonksiyonu arasındaki yakın ilişki incelenmiştir. Sonrasında q-Bernstein taban fonksiyonuna ait bazı özdeşlikler q-tomurcuk fonksiyonundan yararlanılarak ispat edilmiştir. Beşinci bölümde, sahip olduğu kontrol (Bézier) noktaları ile Bézier eğrilerinin genel olarak uygulama alanlarındaki öneminden ve bu eğrilerin q parametresinden nasıl etkilendiğine ilişkin sonuçlardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction and general information about the thesis is given. In the second chapter some notions and properties which are needed in the thesis are explained. In the third chapter, given the general definition of Bézier curves which are constructed with Bernstein basis functions and their properties as well as Casteljau algorithm examined which subdivides the Bézier curves. Also, the effects on the shape of the Bézier curves by Bernstein basis functions are illustrated by examples. Then, q-Bezier curves have been defined using q-Bernstein basis functions and their properties have been given. q-Casteljau algorithms for q-Bézier curves are expressed and the effects on the shape of the q-Bézier curves by shape parameter q illustrated by an example. In the fourth chapter, q-blossom which has so important properties is defined and its properties are studied. Then, the close relationship between the q-Bézier curves and q-blossom is given. Moreover, in this section some identities and conclusions which are obtained for q-Bernstein basis functions are proved with help of the q-blossom. In the fifth chapter, with possessing control (Bézier) points, the importance of Bézier curves in application areas and conclusions about how Bézier curves are affected by q parameter have mentioned.