Uydu ve uzay çöplerinin yörüngelerini yerdeki optik sistemlerle tespiti ve doğrulanması
Orbit determination and verification of satellite and space debris via ground-based optical systems
- Tez No: 392698
 - Danışmanlar: PROF. DR. SACİT ÖZDEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yapay uydu ve uzay çöplerinin gözlemi ve yörüngelerinin tespitinde, bu zamana kadar birçok sistemden yararlanılmıştır. Bu sistemlerin başlıcaları optik, RADAR, LIDAR'dır. Bu çalışmanın amacı, yüksek maliyetli ve kompleks sistemler yerine, düşük maliyetli ticari ürünler kullanılarak, coğrafik konuma bağlı kalmaksızın, Alçak Dünya Yörünge'sindeki yapay uydu ve uzay çöplerinin optik gözlemler ile yörüngelerini tespit etmektir. Çalışmada, kamera ve teleskop kundağının uzaktan kontrolünün yapılabildiği bir sistem oluşturulmuştur. Sistemde, İzleme Yöntemi kullanılarak, Gauss ve Gibbs Metodlarına (Curtis 2005) dayalı olarak, üç farklı konumdaki veriler yardımıyla, cismin konum, hız vektörleri ve bu vektörlere bağlı Kepler Yörünge Parametreleri hesaplanmıştır. Gözlemsel sistemin hassasiyeti, zamanda 0.5 - 1.0 saniye, konumda 0.1° olup, parlaklık limiti 4.5 kadirdir.
Özet (Çeviri)
Many different observational systems have been used to determine orbits of artificial satellites and space debris The leading systems on this topic can be summarized as; optics, RADAR and LIDAR. This study aims to establish the orbit determination of artificial satellites and space debris in the Low Earth Orbit (LEO) based on observational methods with no dependence on any geographical coordinate by using COTS (Commercial off-the-Shelf) products, instead of employing expensive and complex systems. The observational system established in this study allows the observer to record dimmed objects up to 4.5 magnitude by using the Surveillance Method. Subsequently, by the use of Gauss and Gibbs Methods (Curtis 2005), which enables the utilization of the data in three different coordinates, the position and the velocity vectors of the objects and also the Keplerian Elements in connection with them are able to be calculated. The observational system has an accuracy of 0.1° in position, of 0.5 to 1.0 seconds in timing, and of 4.5 magnitude in brightness.