Milletlerarası hukuk ve uzay hukuku çerçevesinde uydu karşıtı silah denemelerine ilişkin hukuki çerçeve
Legal framework for anti-satellite weapons tests in the framework of international law and space law
- Tez No: 925571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP ENGİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Uydu karşıtı silahların teknolojik gelişmeyle beraber ulaştığı risk kapasitesi uzay güvenliği için önemli bir tehdit olarak görülmektedir. Çalışma, bu risklerin tarihsel gelişimini milletlerarası hukuk ve uzay hukuku bağlamında tespit ederek uydu karşıtı silah testlerinin milletlerarası andlaşmalar, teamüller, şeffaflık ve güven artırıcı tedbirler kapsamında gelişme göstermiş olan yasal çerçevesini çizmektedir. Tez, bu bağlamda uzay hukukunu kavramsallaştırarak uydu karşıtı silah testlerine kaynaklık eden andlaşmaların, teamüllerin ve diğer ilke kararlarının bu testlerle ilişkisini ele alarak başlamakta, uzaydaki silahlanma yarışının askerileştirmeyle ilişkisini sorgulayarak uzayın silahsızlandırılmasına ilişkin hukuki girişimleri analizle devam etmekte ve nihayet testlerin sınırlandırılmasına dair yaklaşımları andlaşma hükümlerinin yorumlanması, silahlı çatışma hukuku, çevre güvenliği ve tazminat sorumluluğu başlıklarıyla ele alarak son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The risk capacity that anti-satellite weapons have reached with technological development is seen as a significant threat to space security. The study identifies the historical development of these risks in the context of international law and space law, and draws the legal framework of anti-satellite weapons tests that has developed within the scope of international treaties, customs, transparency and confidence-building measures. In this context, the thesis begins by conceptualising space law and discussing the relationship between the treaties, customs and other principles that are the source of anti-satellite weapons tests, continues by analysing the legal initiatives for the disarmament of space by questioning the relationship between the arms race in space and militarisation, and finally concludes by discussing the approaches to limiting the tests under the headings of interpretation of treaty provisions, the law of armed conflict, environmental security and liability for compensation.