Melendiz dağlarının (Niğde) sintaksonomik analizi
Syntaxonomical analysis of Melendiz mountains (Nigde/Turkey)
- Tez No: 392699
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN KETENOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
İç Anadolu Bölgesi' nin güneyinde yer alan Melendiz Dağları, fitocoğrafik açıdan İran-Turan bölgesinin Orta Anadolu sektöründe bulunmaktadır. Alan yarı-kurak alt çok soğuk Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Araştırma alanında tür ve tür altı seviyede 445 bitki taksonu tespit edilmiştir. Alandaki hakim vejetasyon tipi step ve orman formasyonudur. Vejetasyon Braun-Blanquet metoduna göre araştırılmış olup 6 bitki birliği ile 6 alt birlik tanımlanmıştır. Tespit edilen birlik ve alt birlikler bilim dünyası için yenidir. Birlikler ve bağlı oldukları üst birimler aşağıdaki gibidir: Step Vejetasyonu Sınıf : Astragalo microcephali-Brometea tomentelli Quézel 1973 Ordo : Astragalo microcephali-Brometalia tomentelli Quézel 1973 Birlik : Astragaletum pycnocephalo-angustifolii ass. nova Alt birlik : astragaletosum acmophylii subass. nova Alt birlik : astragaletosum microcephalii subass. nova Alyans : Agropyro tauri-Stachydion lavandulifoliae Quézel 1973 Birlik : Festucetum valesiacae ass. nova Alt Birlik : taenitheretosum criniti subass. nova Alt birlik : stipetosum crassiculmis subass. nova Çayır Vejetasyonu Sınıf : Astragalo microcephali-Brometea tomentelli Quézel 1973 Ordo : Trifolio anatolici-Polygonetalia arenastri Quézel 1973 Birlik : Filipendulo-Lotetum alpini ass. nova Orman Vejetasyonu Sınıf : Quercetea pubescentis (Oberd. 1948) Doing Kraft 1955 Ordo : Querco cerridis-Carpinetalia orientalis Quézel. Barbéro et Akman1980 Alyans : Quercion anatolicae Akman. Barbéro et Quézel 1979 Birlik : Quercetum vulcanicae ass. nova Birlik : Rhamno oleoidis-Quercetum pubescentis ass. nova Alt birlik : quercetosum macrolepidis subass. nova Alt birlik : quercetosum trojanae subass. nova Birlik : Juniperetum oxycedrii ass. nova
Özet (Çeviri)
Melendiz Mountains which are located in the southern part of Central Anatolia is within the boundries of Central Anatolian district of Irano-Turanian floristic region in terms of phytogeoraphy. The research area is under the influences of semi-arid very cold type of mediterranean climate. 445 plant taxa (inc. subsp. and var.) were determined in the research area. The vegetation types dominated in the research area are steppe and forest formations. The vegetation of the area was studied according to Braun-Blanquet approach and classified into 6 associations, 6 subassociations. All the associations and subassociations are new for science. Associations and their higher units are as follows: Steppe Vegetation Class : Astragalo microcephali-Brometea tomentelli Quézel 1973 Order : Astragalo microcephali-Brometalia tomentelli Quézel 1973 Association : Astragaletum pycnocephalo-angustifolii ass. nova Subassociation : astragaletosum acmophylii subass. nova Subassociation : astragaletosum microcephalii subass. nova Alliance : Agropyro tauri-Stachydion lavandulifoliae Quézel 1973 Association : Festucetum valesiacae ass. nova Subassociation : taenitheretosum criniti subass. nova Subassociation : stipetosum crassiculmis subass. nova Meadow Vegetation Class : Astragalo microcephali-Brometea tomentelli Quézel 1973 Order : Astragalo microcephali-Brometalia tomentelli Quézel 1973 Association : Filipendulo-Lotetum alpini ass. nova Forest Vegetation Class : Quercetea pubescentis (Oberd. 1948) Doing Kraft 1955 Order : Querco cerridis-Carpinetalia orientalis Quézel. Barbéro et Akman1980 Alliance : Quercion anatolicae Akman. Barbéro et Quézel 1979 Association : Quercetum vulcanicae ass. nova Association : Rhamno oleoidis-Quercetum pubescentis ass. nova Subassociation : quercetosum macrolepidis subass. nova Subassociation : quercetosum trojanae subass. nova Association : Juniperetum oxycedrii ass. nova