Ulaşımda kullanılan doğalgazlı otobüslerin çevresel etkileri
Used in transport natural gas buses environmental effects
  1. Tez No: 392868
  2. Yazar: LOKMAN GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ILICALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ulaşımda her geçen gün alternatif enerji kaynakları gelişmektedir. Dünyada ve ülkemizde çevre dostu doğalgazlı araçlar, fosil yakıtlar yakan araçlara göre alternatif araçlardır. Doğalgaz kullanan bu araçların kullanılmasının en önemli nedenleri ekonomik olması, çevre dostu ve insan sağlığı konusunda diğer yakıt türlerine göre daha avantajlı olmasıdır. Toplu taşımalarda, okul vasıtalarında, günlük servislerde alternatif olarak doğalgaz kullanımı tercih edilmeli ve avantajlarından yararlanılmalıdır. Doğalgaza dönüşüm, standartlara uygun olarak yapıldığı zaman, güvenlik ve teknik açıdan bir sorun çıkarmayacağı incelemeler sonucu ortaya konulmuştur. Teknolojik açıdan bakıldığında ise mevcutta kullandığımız vasıtaların yakıt kullanmak için doğalgazı tercih etmeleri beraberinde bazı önlemlerin alınmasını gerektirir. Vasıtaların doğalgazlı araçlara dönüşümleri tamamen mühendislik çalışmaları yapılarak uygulanmalıdır. Dönüşüm uygulaması yapılırken kullanılan malzemeden uygulamayı yapılan personele kadar her şey eğitimini almış personel ve kaliteli malzemeler kullanılarak yapılmalıdır. Doğalgazlı vasıtalarda uygulanacak fiyatlandırma politikası; vergi kaybına yol açmadan, sektörü serbest piyasa şartlarında rekabete sokacak şekilde olmalıdır. Tezimde; Türkiye şartlarında yeni bir enerji çeşidi olarak doğalgaz kullanımı ve ülkemizde doğalgaz kullanımının çevre kirliliği, maliyet ve performans bakımından getireceği avantajlar ve dezavantajları incelenmiştir. Diğer yakıtlarla fiyat karşılaştırması yapılmış, toplu taşımacılıkta kullanımına iyi bir örnek olacağı düşünülerek belirli bir hat üzerinde inceleme yapılmıştır. Araştırmamın, İstanbul'u yöneten ve yönetecek olan yöneticilere kent içi ulaşımla ilgili verecekleri kararlarda otomobillere değil, insana ve doğaya yaşamına öncelik vermelerine yardımcı olacağına inanıyorum.
Özet (Çeviri)
Public transport is developing alternative sources of energy every day. Eco-friendly natural gas vehicles in the world and in our country, one of the most important vehicles that use alternative fuels to fossil origin as it seems. the most important reasons that require support for natural gas vehicles; economical, eco-friendly and is more advantageous for the human health. Public transportation, the use of natural gas as an alternative to the school vehicles, services should be preferred. Natural gas conversion is made in accordance with the standards, security and technical point of view as a result of a problem with the anayone. To use the existing technological perspective, the vehicles fuel natural gas requires some accompanying measures they prefer. Vehicles should be made as a result of the completely natural gas cycle engineering work. Conversion application used when everything in the application of the staff must be trained and qualified. Natural gas vehicle pricing policy to be applied; without the tax loss, must be to compete in the free market sector. My Dissertation; The use of natural gas as a new type of energy in Turkey and the use of natural gas in the country in terms of environmental pollution would bring advantages and disadvantages, cost and performance. Made available to the public transportation to other fuels price comparison would be to set a good example in the review on a certain line. My research, İstanbul, the administrators who manage and administer urban transportation will give decisions related to human and nature, not priority field believe help them.