Guinea piglerde Streptomisin, Gentamisin, Amikasin ve Netilmisin'in ototoksik etkilerinin histopatolojik olarak karşılaştırmalı araştırılması
  1. Tez No: 90452
  2. Yazar: SADEDDİN KALKANDELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL SELİMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET "Aminoglikozid antibiotiklerin ototoksik olduğu 1945 yılından bu yana bilinmektedir. Bu grup ilaçlar sistemik ve topikal olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Çalışmamızda aminoglikozid grubu ilaçlardan streptomisin, gentamisin, amikasin ve netilmisin sistemik (intraperitoneal) ve topikal (transtimpanik olarak) 7 gün boyunca her gün verildi. Çalışmamızın sonucunda guinea pig iç kulağı ışık mikroskobu altında histopatolojik olarak kontrol grubu ve kendi aralarında karşılaştırmalı olarak incelendi. Histopatolojik inceleme sonucunda gerek sistemik gerekse topikal uygulamalarda cochleo-vestibüler sistemde toksisite oluştuğu gözlemlendi. Bu toksisite ışık mikroskobik olarak inceleme sonucunda corti organı, spiral ganglion, sinir fibrilleri, spiral ligament stria vaskülaris ve utrikulus, sacculus, semisirküler kanal ampullasındaki histolojik değişiklikler göz önüne alınarak değerlendirmeye alındı. Değerlendirme sonucunda bir aminoglikozid ilacın sistemik olarak verilmesi ile topikal olarak verilmesi arasında iç kulakta meydana gelen histopatolojik değişiklikler yönünden belirgin fark olmadığı bulundu (p>0.05). Ancak her bir ilacın cochlea ve vestibüler organa ototoksisitesi çalışma dahilindeki aminoglikozidler arasında karşılaştırıldığında, sırasıyla cochleaya en çok gentamisin, daha sonra amikasin, streptomisin ve netilmisin toksik bulundu. Vestibüler organa ise en fazla streptomisin, daha sonra sırasıyla gentamisin, amikasin ve netilmisin toksik bulundu. Çalışmamız dahilindeki ilaçlardan hiçbiri selektif vestibülotoksik veya selektif cochleotoksik olarak bulunmamıştır. Sonuç olarak; aminoglikozid grubu antibiyotikler cochlea ve vestibule değişen derecelerde ototoksik etkilere sahiptirler. Bu antibiyotikler kullanılmak zorunda kalındığında olası yan etkileri dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Aminoglycoside antibiotics have been known to be ototoxic since 1945. These groups of drugs have been commonly used systemically and topically. In our study, streptomycin, gentamycin, amikacin and netilmycin, from the drugs of aminoglycoside group have been given systemically and transtimpanically every day for 7 consecutive days. Our study has been concluded with the comparative analysis of the inner ear of the guinea pig histopathologically under the light microscope. This comparison has been carried out between the control group and the other groups. Histopathologic analysis has shown toxicity formation in cochlea-vestibular system both in the systemic and topical applications. This toxicity has been evaluated, considering the histologic changes in corti organ, spiral ganglion, nerve fibrils, spiral ligament-stria vascularis and utriculus, sacculus and semicircular canal ampulla after the analysis by light microscope.