Guinea piglerde histaminle indüklenmiş orta kulak effuzyonu ve mukozal histopatoloji
- Tez No: 54912
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
43 ÖZET Effüzyonlu otitis mediada plazmaya göre artmış konsantrasyonlarda effüzyonda bulunan enflematuar mediator maddelerin, effüzyonlu otitis media oluşumunda rol oynadıkları gösterilmiştir. Bu çalışmada bu enflamatuar mediator maddelerden biri olan histamin guinea pig orta kulağına intratimpanik olarak enjekte edildiğinde orta kulakta effüzyon biriktiği ve effüzyonlu otitis mediadaki benzer histopatolojik değişikliklerin (bunlar submukozal ödem ve vazodilatasyondur) oluştuğu tesbit edildi. Hı spesifik reseptör antagonisti verilen hayvanlarda histaminin oluşturduğu histopatolojik değişikliklerin ve orta kulakta biriken effüzyon miktarının önemli derecede bloke olduğu gözlendi. Ancak H2 spesifik reseptör antagonisti verilen hayvanlarda effüzyon miktarında ve histopatolojik değişikliklerde önemli derecede bir blokaj tesbit edilemedi. Yine Ht ve H2 spesifik reseptör antagonisti birlikte verildiğinde Hı spesifik reseptör antagonistinin tek başına oluşturduğu blokaja ilave bir bulgu tesbit edilemedi. Bu çalışmada histamin enjekte edilen kulaklarda effüzyonlu otitis madiadakine benzer histopatolojik değişiklerin gözlenmesi neticesinde histaminin, effüzyonlu otitis media patogenezinde önemli bir rol oynadığı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY In otitis media with effusion (OME), it was showed that inflamatory mediators, which present in effusion higher concentration than plasma, plays a role in occurance of effusion. In this study, intratympanic injection of histamin to guinea pig middle ear was performed and accumulation of effusion and histopathologic changes similar to OME was observed. In one group animal, Hi specific in another H2 specific and in the other group Hi and H2 specific inhibitors together was applied. In the first group, amount of effusion significantly decreased, in the second group there was no significant changes, in the last group results was similar to first group. In present study, it was concluded that histamin have an important role on pathogenesis of OME.