Kız meslek lisesi öğrencilerinin tükettikleri atıştırmalık besinlerin besin öğesi katkıları
Nutrient contribution of vocational school for girls students? snacks consumption
- Tez No: 218508
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Nutrition and Dietetics, Home Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kız Meslek Lisesi Öğrencilerinin Tükettikleri Atıştırmalık Besinlerin Besin Öğesi KatkılarıBu araştırma kız meslek liselerinde öğrenim gören kız adölesanların, atıştırmalık besin tüketimlerini ve atıştırmalık besin tüketiminin besin öğesi alımına katkısını belirlemek amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Araştırma Ankara ili, Altındağ İlçesi, Yıldırım Beyazıt Anadolu Meslek ve Kız Meslek Lisesi ile Çankaya İlçesi, Dikmen Nevzat Ayaz Anadolu Meslek ve Kız Meslek Lisesi'nde öğrenim gören 75'er toplam 150 kız öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Adölesanların enerji ve besin öğeleri tüketimlerinin değerlendirilmesinde aritmetik ortalama ( ), standart sapma (S), ve standart hata (S ) değerleri kullanılmıştır. İstatistiksel değerlendirmede, sayı ve yüzde dağılımları, ki-kare (?2) testi ve t testi uygulanmıştır.Öğrenciler 14-18 yaş grubundadır.
Özet (Çeviri)
Nutrient Contribution of Vocational School for Girls Students? Snacks ConsumptionThis study has been planned and conducted in order to determine the contribution of food and snacks consumption of female adolescents, attendding vocational schools for girls, to their nutrient intake. The study was conducted on a total of 150 schoolgirls from two anatolian vocational high schools, 75 from each, who attend Province of Ankara, District of Altındağ, Yıldırım Beyazıt Anatolian Vocational School for Girls and District of Çankaya, Dikmen Nevzat Ayaz Anadolu Meslek Anatolian Vocational School for Girls. In evaluating energy and nutrient consumption of adolescents, the arithmetic average ( ), standard deviation (S), and standard mistake (S ) values have been used. In statistical evaluation, number and percentage distributions, Chi-square (?2) test and t test was applied.Students are in the age group of 14-18.