Üniversitelerde iç denetimin etkinliğinin arttırılmasına yönelik bir alan araştırması
A field survey on improving the efficiency of internal audit in universities
  1. Tez No: 393079
  2. Yazar: MERVE ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS CERAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Dünyada kamu yönetiminin daha etkin bir şekilde işlemesine yönelik reform çalışmalarına istinaden ülkemizde de yıllardır baş gösteren kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması ve harcamaların sonucunun denetimi konusundaki yetersizlikler kamu mali yönetim ve kontrol anlayışındaki dağınıklığı toparlayacak kapsamlı bir değişikliği zorunlu hale getirmiştir. Bu bağlamda, 2006 yılında yürürlüğe giren 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile bu sorunların çözülmesi hedeflenmiştir. Bu çalışmanın amacı söz konusu kanunla birlikte kamu kurumlarında uygulanması öngörülen iç denetim faaliyetinin bir kamu kurumu olan devlet üniversitelerinde etkin bir şekilde işleyip işlemediğini araştırmaktır. Bu bağlamda, çalışmanın birinci bölümünde denetim ve denetim ile ilgili kavramlara yer verilmiş ve bir denetim türü olan iç denetim ve detaylarından bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde birer kamu kurumu ve ekonomik birimler olan üniversitelerin yapısı ve yönetimlerine değinilmiş, üniversitelerin finansmanından ve gelir-giderlerinden bahsedilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise özellikle son 20 yılda kamu yönetiminde yaşanan değişimden, neden kamu yönetiminde reforma ihtiyaç duyulduğundan ve reform sonucu ortaya çıkan kanun ile kamu mali yönetim ve denetim sistemine getirilen yeniliklerden bahsedilmiştir. Kamu kurumu olarak üniversitelerin bu değişikliklerden nasıl etkilendiğine, kanunun öngördüğü şekilde iç denetimin nasıl işlediğine ve üniversitelerde iç denetime tabi olan konulara değinilmiştir. Çalışmanın son bölümünde de üniversitelerde çalışan iç denetçilerle; üniversitelerde üst yöneticilerin denetime bakış açısı, kendilerinin mesleğe bakış açısı ve iç denetimin işleyiş etkinliğini ölçmek adına anket yöntemi ile alan çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Shifting trend to reform works regarding the improvement of the public administration around the world the deficiencies in public finance management and control, create a must in our country in terms of controlling and measuring the results of public resources and spending efficiencies and deficiencies. In this context, it is intended to solve these problems with the law no 5018 Public Financial Management and Control enacted in 2006. The aim of this study is to investigate the function of internal auditing activities which is anticipated to be implemented with this mentioned law in institutions of public utility, in state universities in Turkey. In this regard, in the first part of the study, the definition of audit and the related concepts are given, and also as a kind of audit, internal audit and its details are given. In the second part of the study, as a public institution and as an economic unit, the structure, management and the financing of universities, their revenues and operating expenses are discussed. In the third part of the study, the changes in public administration especially for the last 20 year, the reasons why a reform is needed in public administration, and the law which is the result of this reform, and the changes brought to public financial management and audit system are discussed. How universities have been affected, and how internal audit has been worked as results of this law in universities, which operations have been subjected to internal audit in universities are investigated. In the last part of the study, in order to measure the functioning of the internal auditing activity a survey was conducted among the internal auditors who are currently working in state universities' internal audit units; the relations with seniors, their perspective of the profession are also investigated.